Ancheta internaţională în cazul catastrofei MH17. Ucraina ar fi trebuit să-şi închidă spaţiul aerian

Autoritățile ucrainene ar fi trebuit să închidă spațiul aerian deasupra estului țării din cauza conflictului între rebeli și forțele guvernamentale, a concluzionat marți ancheta internațională a Olandei asupra prăbușirii avionului MH17, doborât în timp ce survola această zonă.
Filip Stan
13 oct. 2015, 18:15
Ancheta internaţională în cazul catastrofei MH17. Ucraina ar fi trebuit să-şi închidă spaţiul aerian

‘Am ajuns la concluzia că existau suficiente motive pentru autoritățile ucrainene ca să închidă preventiv spațiul aerian deasupra părții de est a țării’, a declarat Tjibbe Joustra, directorul Biroului olandez pentru securitate (OVV), în cadrul unei conferințe de presă.

Guvernul ucrainean a reacționat dând asigurări că a făcut ‘tot posibilul pentru a evita acest gen de catastrofă’ și că a îndeplinit toate exigențele Organizației aviației civile internaționale (OACI, instituție specializată a ONU).

‘Acuzațiile la adresa Ucrainei sunt nefondate’, a declarat vicepremierul ucrainean Ghenadi Zubko în cadrul unei conferințe de presă. ‘Toate recomandările OACI au fost îndeplinite. Ucraina și-a închis gradual coridoarele aeriene până la 9.750 de metri altitudine’, a dat el asigurări.

Citeşte şi Moscova califică raportul Olandei privind doborârea zborului MH17 în Ucraina ca fiind TENDENŢIOS

Potrivit responsabilului administrației aeriene ucrainene, Dmitro Babeiciuk, Kievul a fost luat prin surprindere de recurgerea la o armă atât de puternică precum sistemul BUK în zona de conflict, potrivit Agerpres.

‘La acel moment, era imposibil de imaginat eventualitatea utilizării unui sistem atât de puternic ca BUK împotriva unui avion civil’, a declarat el.

Înainte de catastrofa MH17, rebelii au doborât mai multe avioane și elicoptere militare ucrainene în est, dar la o altitudine mult inferioară celei de circa 10.000 de metri la care zbura Boeingul companiei malaeziene.

Potrivit Kievului, două dintre aceste avioane militare au fost doborâte cu câteva zile înainte de prăbușirea cursei MH17, la altitudini de 6.200 de metri și respectiv 6.500 de metri.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cu ce se ocupă soția lui Cristiano Bergodi, în Italia. Puțini știu ce meserie are Marina
Capital.ro
Elena Udrea, în culmea fericirii. Trăiește cele mai frumoase momente alături de Adrian Alexandrov și Eva: Încă un moment de bucurie
Playtech.ro
Oraşele europene care reduc viteza la 30 de km/h în localitate. Ce înseamnă asta pentru trafic şi timpul şoferilor
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
Cum a reușit, de fapt, să supraviețuiască Alexandru două nopți în pădure. Tatăl micuțului dezvăluie detalii cutremurătoare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul medic al naționalei l-a numit pe membrul Generației de Aur ”cel mai dificil” jucător cu care a lucrat: ”Extrem de prețios! Iubirea față de propria persoană...”
MediaFlux
Horoscop 18 mai. Oportunități financiare mari și progrese în relații importante pentru viitor. Zodiile care dau lovitura
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi