ANCOM a anunţat planul pentru 2019: Principalul proiect, licitaţia pentru 5G

Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) a publicat vineri, spre consultare publică, planul său de acţiuni în anul 2019, principalul proiect fiind organizarea licitaţiei pentru 5G.
Alina Costache
07 dec. 2018, 14:43
ANCOM a anunţat planul pentru 2019: Principalul proiect, licitaţia pentru 5G

„Anul 2019 va reprezenta o nouă provocare pentru ANCOM, principalul proiect fiind organizarea licitaţiei 5G. Totodată, avem în plan transpunerea la nivel naţional a prevederilor legislative de la nivel european, respectiv noul Cod European al Comunicaţiilor Electronice şi Regulamentul European privind serviciile de livrare transfrontalieră de colete”, a declarat Sorin Grindeanu, preşedintele ANCOM.

În 2019, ANCOM va organiza procedura de selecţie pentru acordarea drepturilor de utilizare a spectrului radio disponibil în benzile de frecvenţe de 700 MHz, 800 MHz, 1500 MHz, 2600 MHz, 3400-3600 MHz, pentru furnizarea de reţele publice şi servicii de comunicaţii electronice de bandă largă.

„Acţiunea urmăreşte realizarea obiectivelor Agendei Digitale pentru Europa privind accesul la serviciile de comunicaţii de bandă largă până în 2020, precum şi a „Planului de acţiuni: 5G pentru Europa” privind introducerea coordonată a serviciilor 5G în Uniune”, se arată în comunicat.

Tot în 2019, autoritatea va organiza procedurile de selecţie pentru acordarea drepturilor de utilizare a frecvenţelor în sistem digital terestru de radiodifuziune TDAB+ precum şi pentru acordarea drepturilor de utilizare a frecvenţelor în sistem digital terestru de televiziune pentru resursele de spectru nealocate.

În afară de campania privind supravegherea utilizării eficiente a spectrului de frecvenţe pe care ANCOM o desfăşoară anual, pentru 2019, autoritatea îşi propune şi derularea unor campanii de monitorizare pentru evaluarea situaţiilor de roaming involuntar în zonele de graniţă, precum şi de monitorizare şi control pentru determinarea gradului de acoperire cu semnal.

Totodată, un prim punct avut în vedere îl constituie elaborarea unui proiect de act normativ având ca obiect transpunerea prevederilor Directivei privind instituirea Codului European al Comunicaţiilor Electronice. Codul este unul dintre elementele-cheie ale Strategiei privind piaţa unică digitală şi a intrat în vigoare în această lună, iar statele membre au la dispoziţie 2 ani pentru transpunerea prevederilor acestuia la nivel naţional.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Mircea Lucescu și-a stabilit cele două meciuri europene la care merge săptămâna viitoare. Exclusiv
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Cum vezi mesajele pe WhatsApp și Facebook Messenger fără să apari online și fără confirmarea de citire
Adevarul
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Schimbări la plata polițelor RCA. Despăgubiri și pentru alte persoane
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend