ANCOM: Nu se pune problema ca utilizatorii sa rămână fără semnal GSM de la 1 ianuarie

Pe 31 decembrie 2011 expiră licenţele GSM ale Orange şi Vodafone, dar Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM) asigură utilizatorii că nu vor rămâne fără semnal GSM de la începutul anului viitor.
Laurenţiu Matache
23 dec. 2011, 09:10
ANCOM: Nu se pune problema ca utilizatorii sa rămână fără semnal GSM de la 1 ianuarie

În  2012 se va organiza licitaţia privind licenţele pe tot  spectrul radio în benzile de 900 şi 1800 de Mhz, iar actualele licenţe vor fi prelungite până după rezultatele licitaţiei, şi nu se pune problema ca utilizatorii sa rămână fără semnal GSM de la 1 ianuarie 2012, potrivit ANCOM.

“Vom organiza anul viitor licitaţia pentru spectrul radio în banda de 900 şi 1800 Mhz. Teoretic există posibilitatea ca deţinătorii actuali ai licenţelor să le piardă pentru că vorbim totuşi de o licitaţie unde vor exista şi competitori pe acest segment. Dar sunt convins că operatorii sunt foarte determinaţi să îşi păstreze spectrul radio”, a declarat într-un interviu pentru RTV.net, Cătălin Marinescu, preşedintele Autoritatea Naţională pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (FOTO).

Potrivit acestuia, din istoria europeană, chiar daca s-a mai schimbat volumul de spectru radio deţinut, operatorii existenţi în piaţă şi-au continuat furnizarea de servicii.

Investiţiile într-o reţea GSM în România sunt ridicate

“Orice nou operator care ar putea veni, trebuie să evalueze şi nivelul investiţiilor pentru o ţara de mărimea Romaniei şi de obsacolele din punct de vedere al formelor de relief. Daca ar fi vorba de o ţară de dimensiunea Maltei nu ar fi fost nicio problemă pentru un nou investitor”, a mai spus Cătălin Marinescu.

Licenţele Orange şi Vodafone expiră la data de 31 decembrie 2011, iar licenţa COSMOTE România la data de  5 aprilie 2014.

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Ofertă pentru fotbalistul convocat în premieră de Mircea Lucescu pentru Turcia – România: „Salariul, mai mult decât dublu!”
Capital.ro
Facturi mai mici la energie pentru clienții Hidroelectrica. Obligație până pe 26 martie. Doar așa pot avea un cost redus
Playtech.ro
Cum poţi recupera banii împrumutaţi cunoştinţelor chiar dacă nu ai făcut contract. Sfatul avocaţilor: ai 3 ani la dispoziţie pentru demersurile legale
Adevarul
Cum reușesc japonezii să aibă case lipsite de praf. Patru obiceiuri zilnice care îți ușurează curățenia locuinței
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Antrenorul Eugen Neagoe este îndoliat. Mama lui s-a stins din viață chiar înaintea unui meci important
iamsport.ro
”Îl cunosc pe Mario Iorgulescu de când era puști, e un om bolnav care nu a fost ajutat! Consumatorul nu are nevoie să fie abuzat, ci să fie înțeles”
MediaFlux
PAPARAZZI Sorin Brotnei, distracție pe timp de zi la terasă! Akcentul, pus pe voie bună și alcool în sticle mici FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj