Anders Breivik se plânge justiţiei de condiţii de detenţie necorespunzătoare. A depus plângere la CEDO

Extremistul norvegian Anders Behring Breivik, care şi-a schimbat numele în Fjotolf Hansen, a depus joi un apel la Curtea Europeană a Drepturilor Omului de la Strasbourg, în privinţa condiţiilor necorespunzătoare de detenţie.
Iulian Tudor
30 iun. 2017, 10:16
Anders Breivik se plânge justiţiei de condiţii de detenţie necorespunzătoare. A depus plângere la CEDO

Avocatul criminalului în masă, Oeystein Storrvik, a precizat că drepturile clientului său au fost încălcate în închisoare. Storrvik susţine că Breivik „este izolat, nu are niciun contact cu alţii, iar sănătatea lui mintală este pusă în pericol”.

„Esenţa plângerii noastre este un protest împotriva nivelului excesiv de izolare, o izolare care a fost impusă de foarte mult timp”, a declarat Oeystein Storrvik.

La 8 iunie, Curtea Supremă din Norvegia a decis că autorităţile nu i-au încălcat drepturile lui Breivik prin faptul că l-au izolat în închisoare. Totodată, instanţa a respins plângerile potrivit cărora condamnatul este frecvent percheziţionat în mod violent şi stă încătuşat în celulă.

Citeşte şi Bărbatul din Argeş suspectat de terorism are un copil şi munceşte ca zilier la firme din Piteşti

Anders Breivik, în vârstă de 38 de ani, a ucis 77 de persoane în 2011, în urma a două atacuri teroriste care au şocat Norvegia. Ulterior, acesta a fost condamnat la 21 de ani de închisoare, o pedeapsă care poate fi prelungită pe termen nedeterminat.

Anders Breivik, care şi-a schimbat numele în Fjotolf Hansen, a fost condamnat pentru terorism şi crimă cu premeditare, dar nu şi-a exprimat nicio remuşcare pentru comiterea uneia dintre cele mai grave atrocităţi din istoria Norvegiei.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Secretele din spatele transformării lui David Matei, cel mai bun under al momentului din România. Ce șanse are să plece de la Craiova în vară. Exclusiv
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
În ce situații te poate chema angajatorul din concediu și ce drepturi ai
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Fostul mare campion al României a tunat după evenimentul dedicat Nadiei Comăneci: ”Un show grotesc, de prost gust. De ce trebuie ca toate gimnastele să stea permanent în umbra unui singur nume?”
MediaFlux
Destinul a trei zodii se schimbă în a doua săptămână din iunie! Cine sunt nativii care își vor schimba complet drumul în viață
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți