Preliminarii CM 2014. România a învins cu 4-0 în Andorra, dar Turcia a câştigat în Estonia

Andorra - România 0-4, Olanda - Ungaria 8-1 şi Estonia - Turcia 0-2 sunt rezultatele în meciurile programate în această seară în grupa D a preliminariilor pentru CM 2014. În urma acestor rezultate Ungaria a ieşit din cursa pentru CM 2014, iar calificarea la baraj se joacă marţi, când România întâlneşte Estonia, iar Turcia joacă acasă cu Olanda.

11 oct. 2013, 05:05

Lui Victor Piţurcă i-a reuşit planul doar pe jumătate. Spera la o victorie la 7-8 goluri diferenţă în Andorra, însă naţionala noastră a câştigat cu 4-0, diferenţă de scor insuficientă să acopere deficitul nostru faţă de Turcia, la acest capitol.

La cum a început meciul era greu de anticipat însă şi un asemenea scor, tricolorii evoluând crispaţi şi fără orizont în prima jumătate de oră. Dealtfel, deschiderea de scor a venit destul de târziu, cu doar trei minute înainte de pauză.

În repriza secundă elevii lui Piţurcă au alergat să-şi refacă golaverajul şi au marcat de trei ori, Bogdan Stancu (min. 53), Torje (min. 63) şi Costin Lazăr (min. 84) trecându-şi numele pe tabela de marcaj. Victoria este una logică, dar calculele sunt mai incitante în momentul de faţă.

Prin prisma rezultatelor înregistrate vineri seara în grupa D a preliminariilor CM 2014 (Andorra – România 0-4, Olanda – Ungaria 8-1 şi Estonia – Turcia 0-2), Ungaria a ieşit din cursa calificării, iar lupta pentru locul de la baraj se dă între România şi Turcia, având ca arbitru Olanda.

Înaintea partidelor de marţi, România – Estonia şi Turcia – Olanda, tricolorii şi turcii au acelaşi număr de puncte, 16, însă golaverajul României este 17-12, în timp ce al Turciei este 16-7.

Cele mai importante faze ale meciului:

Min. 90 Finalul meciului! Andorra – România 0-4. În celelalte partide ale grupei D, Estonia – Turcia 0-2, Olanda – Ungaria 8-1!

Olanda – Ungaria 7-1, Van der Vaart e ultimul marcator, în minutul 86.

Min. 84 GOL România! Torje a centrat din lovitură liberă, Costin Lazăr a marcat cu capul! Andorra – România 0-4!

Min. 83 O nouă acţiune ofensivă a tricolorilor, dar Torje trage în plasa laterală.

Min. 83 Ultima schimbare în naţionala noastră: Gicu Grozav a intrat în locul lui Bogdan Stancu.

Min. 78 Chiricheş este avertizat cu cartonaş galben.

Min. 77 Bogdan Stancu reia cu capul spre poarta lui Pol, dar goalkeeper-ul Andorrei reţine fără probleme.

Ungaria a ieşit din cursa calificării. Devecseri a marcat în propria poartă, iar Olanda o conduce cu 6-1!

Min. 70 A doua schimbare la tricolori, Cristi Tănase a intrat în joc în locul lui Maxim.

Min. 64 O nouă ocazie a tricolorilor, dar Latovlevici a şutat în plasa laterală.

Min. 63 GOL România, din penalty! Torje a transformat lovitura de la 11 metri!

Min. 61 Penalty pentru România, Chiricheş a fost tras de tricou în careu, Torje se pregăteşte să execute!

Olanda – Ungaria 5-1, în minutul 55 Van Persie a marcat al treilea său gol.

Min. 58 Prima schimbare în echipa noastră. Claudiu Keşeru, marcatorul primului gol, a fost înlocuit cu Ciprian Marica.

Min. 57 Şut Bourceanu de la 18 metri, pe lângă poartă.

Min. 53 GOL România! Maxim a executat perfect o lovitură de colţ, iar Bogdan Stancu a reluat cu capul în plasă. Andorra – România 0-2!

Turcia conduce cu 2-0 în Estonia, Burak Yilmaz a majorat diferenţa, în minutul 47. Olanda – Ungaria 4-1.

Min. 47 România a început mai bine această repriză, însă Costin Lazăr trage total aiurea, mult peste poartă.

Min. 46 A început repriza secundă.

Ungaria este zdrobită în Olanda, scorul pauzei fiind 4-0 pentru Portocala Mecanică. În schimb, Turcia conduce în Estonia, cu 1-0. La aceste scoruri, clasamentul grupei D este următorul: 1. Olanda 25p; 2. Turcia 16p (golaveraj 15-7); 3. România 16p (golaveraj 14-12); 4. Ungaria 14p: 5. Estonia 7p; 6. Andorra 0p.

Min. 45 Finalul primei reprize.

Min. 42 GOL România! Keşeru a marcat pentru România, cu capul, din centrarea lui Keşeru! Andorra – România 0-1!

Min. 40 Ocazie mare a lui Goian, după o centrare din lovitură liberă, a lui Bourceanu! Lovitura sa de cap este respinsă de sub bară de portarul Pol.

Min. 37 Bogdan Stancu ratează din nou din câţiva metri! Lovitura sa de cap este pe portar, astfel că scorul rămâne 0-0.

Olanda – Ungaria 2-0, Strootman a majorat diferenţa, în minutul 25. Estonia – Turcia 0-1.

Min. 31 Cea mai mare ocazie a României! Bogdan Stancu reia cu capul peste poartă, din doar 6 metri!

Min. 30 Bourceanu execută bine o lovitură liberă de la 30 de metri, dar portarul Andorrei culege balonul dintre patru tricolori.

Min. 27 Tricolorii au mai încercat un şut de la distanţă, dar mingea trimisă de Bogdan Stancu s-a oprit din nou în blocajul fundaşilor adverşi.

Veste proastă pentru România. Turcia a deschis scorul în Estonia, prin Umit Bulut, în minutul 22.

Olanda a deschis scorul în meciul cu Ungaria, prin Van Persie, în minutul 16.

Min. 17 Jucătorii noştri au probleme în a desface apărarea adversă, aşezată pe trei rânduri. Astfel, apelăm la mingi lungi, spre Keşeru, însă până acum aceste încercări de lansare nu au avut niciun rezultat.

Min. 15 O primă acţiune periculoasă a României, însă centrarea lui Bogdan Stancu, în careul mic, este respinsă în corner de un fundaş al Andorrei.

Min. 10 Naţionala României pare destul de crispată şi nu şi-a creat până acum nicio ocazie. 0-0 este scorul şi în partidele Olanda – Ungaria şi Estonia – Turcia.

Min. 7 Tricolorii se apropie destul de greu de poarta adversă. Torje încearcă un şut de la distanţă, dar în blocaj.

Min. 2 Gazdele au început ofensiv şi au şutat spre poarta lui Lobonţ, dar mingea a trecut peste poartă.

Min. 1 A început partida Andorra – România.

Componenţa formaţiilor:

Andorra: Pol – Martinez, E. Garcia, M. Viera, M. Garcia – Ayala, Vales – Ad. Rodrigues, Pujol, Moreno – Riera.

România: Lobonţ – Măţel, Goian, Chiricheş, Latovlevici – Bourceanu, Lazăr – Torje, Stancu, Maxim – Keşeru.

Olanda şi Italia sunt singurele naţionale din Europa care şi-au asigurat deocamdată prezenţa la turneul final al Campionatului Mondial din Brazilia şi aşa cum vecinii noştri bulgari spera ca Squadra Azzura să nu fi intrat în vacanţă şi să îi încurce pe danezi, tot aşa cerem noi de la Portocala Mecanică să rămână „în priză” şi să ne ajute să ajungem în barajul pentru CM 2014.

Solicitarea noastră pare uşor deplasată în condiţiile în care olandezii ne-au ajutat să ajungem la Euro 2008, când ne-au permis să îi învingem cu 1-0 la Constanţa, iar apoi s-au dat la o parte o repriză din calea noastră la turneul final continental, dar atacanţii noştri au ratat lamentabil, din toate poziţiile, calificarea în sferturi. Pentru astăzi le cerem olandezilor să învingă Ungaria, în timp ce noi ne vom fi făcut temele să batem în Andorra.

Citeşte şi Dumitru Dragomir nu crede în calificarea la CM 2014: Vin valuri reci dinspre Olanda

Misiunea tricolorilor pare destul de facilă, din rândurile adversarilor noştri din Pirinei lipsind trei jucători de bază, inclusiv portarul titular. În consecinţă, inclusiv casele de pariuri sunt sută la sută de victoria naţionalei României şi oferă cote infime, cuprinse între 1,01 şi 1,03. Doar victoria Bosniei cu Liechtensteinul mai are asemenea cote, acestea fiind cele mai dezechilibrate partide ale zilei în preliminariile CM 2014.

În principiu s-ar pune doar problema scorului în Andorra, iar rezultatul fluviu dorit de Victor Piţurcă ne-ar ajuta în chiar în cazul în care Turcia ar câştiga azi în Estonia şi marţi cu Olanda. Golaverajul este al doilea criteriu în stabilirea clasamentului, după numărul de puncte şi este de presupus că dacă Turcia va învinge Olanda nu o va face la diferenţă mare de scor, astfel că pentru noi întâlnirea cu Andorra este o oportunitate excelentă de a recupera deficitul de şase goluri care ne separă de turci (ei au golaveraj 14-7, al nostru este 13-12).

Citeşte şi Preliminarii CM 2014. Bourceanu: Ar fi ruşinos să nu câştigăm cu Andorra şi Estonia

Toate întâlnirile grupei D se dispută de la aceeaşi oră, 21.30. Partida Andorra – România va fi transmisă în direct de TVR1 şi va putea fi urmărită LIVE TEXT pe ROMÂNIATV.NET. Estonia – Turcia va putea fi urmărit pe DolceSport3, iar Olanda – Ungaria pe DigiSport1.