Andra, emoții înainte de finala „Românii au talent”: „Este imposibil să nu apreciez curajul concurenților de a se expune în fața unui public de milioane de români. Nu doar talentul contează, ci și sufletul”

Andra a vorbit despre concurenții de la "Românii au talent", chiar în ziua finalei. Artista a spus că îi admiră foarte mult pe concurenții care și-au găsit curajul să participe la show.
Alina Costache
31 mai 2024, 08:57
Andra, emoții înainte de finala

Marea finală „Românii au talent” are loc vineri, 31 mai. Villia, Ansamblul Hecenii, Cristian Ciaușu, Dora Debreczeni și Ana Nuță sunt cei cinci concurenți care s-au calificat în finală, după decizia telespectatorilor.

Cei patru jurați, Andra, Dragoș Bucur, Andi Moisescu și Mihai Bobonete, au oferit wild card-ul pentru Anastasiia Beaumont și cățelușa Salsa.

Andra a vorbit, într-un interviu acordat OK Magazine, despre concurenți, momente unice din cadrul show-ului și despre faptul că nu doar talentul contează.

Citește și David Pușcaș riscă să rămână fără casă. Ce se întâmplă cu fiul adoptiv al Luminiței Anghel: „Nu sunt deloc bine”

„Îmi face o reală plăcere să îi urmăresc pe concurenți, să descopăr la ce se pricep și cum s-au pregătit pentru emisiune. Își pun sufletul pe tavă în fața noastră, pentru mulți dintre ei este o experiență unică în viață, au profesii fără nicio legătură cu lumea artistică. Este imposibil să nu apreciez, deci, curajul lor de a se expune în fața unui public de milioane de români, să asculte laude, dar și critici. Sunt niște oameni remarcabili, indiferent cu ce număr se prezintă. Nu doar talentul contează, ci și sufletul, spun eu. Chiar dacă nu merg mai departe unii dintre ei, merită aplauzele noastre. M-au impresionat în acest sezon oamenii care au dat dovadă de creativitate, care au venit în fața noastră făcând momente la care nu ne-am fi gândit niciodată, pe care nu le-am văzut în atâtea sezoane de când există emisiunea”, a declarat Andra.

Întrebată dacă i-a fost greu să spună „nu” anumitor concurenți, Andra a declarat: „Nu aș spune că mi-este greu pentru că eu cred că ei se bazează pe sinceritatea noastră. Până la urmă, contează și cum spui acest „Nu’. Nu trebuie să fii crud, ci constructiv, clar, ferm. Să știe de ce nu merge mai departe, ce are de îmbunătățit. Avem concurenți care au tot muncit și au revenit ani la rând, până când au primit 4 de „Da””, a mai povestit artista.

Sunt 30 de ani de la debutul Andrei pe scenă, iar cântăreața și-a adus aminte cu drag de acele vremuri.

„Am început și eu de mică, pentru că practic eu cântam dintotdeauna. De când am putut să și vorbesc, am și cântat. M-au dus părinții la concursuri și am primit multe complimente, dar aveam o încredere solidă în mine bazată pe ce îmi spuneau părinții și frații mei, deci nu aș fi fost prea dezamăgită dacă nu eram apreciată. Știam că trebuie să încerci de multe ori, să repeți mult, să convingi oamenii că ești bun”, a conchis artista.

Citește și Ce reguli le impune Adriana Bahmuțeanu copiilor săi: „Cam așa se procedează pe scurt cu adolescenții”

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Dieta medicilor coreeni care te ajută să slăbești 13 kilograme într-o lună. Rezultatele vor începe să se vadă după trei zile
Fanatik.ro
Drama trăită de Valentin Țicu, noul jucător al lui Dinamo! A fost distrus de sistemul medical din România
Capital.ro
Traian Băsescu, singurul vinovat. Elena Udrea, condamnată pe nedrept: Nu e corect. Ea a fost luată și i s-a spus că este vinovată
Playtech.ro
Terasa blocului, inundată în mod repetat. Cine este responsabil de repararea tavanului?
Adevarul
Odesa sub asediu. Rusia vrea să taie artera economică a Ucrainei
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Gigi Becali, Neluțu Varga și Mihai Rotaru, acuzați de legături cu mafia pariurilor: ”Este un dosar la DIICOT!”
MediaFlux
Prognoza meteo ianuarie 2026. Urmează o vreme cum nu a mai fost niciodată
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend