Andreea Marin, APEL DISPERAT. „Metastaze în zona ficatului, opt şedinţe de chimioterapie!”

Andreea Marin a fost impresionată de drama unei mame, diagnosticată cu o boală teribilă, şi a lansat un apel disperat pe Facebook. "Zâna" a făcut publică drama femeii care are un băiat de 15 ani și i-a îndemnat pe apropiați și fani să facă donații.
Filip Stan
25 iun. 2019, 13:40
Andreea Marin, APEL DISPERAT.

Fiecare oră e importantă pentru salvarea de la moarte a bolnavei, care, din nefericire, a aflat la cele mai recente analize că are metastaze în zona ficatului și că este nevoie de două intervenții chirurgicale pentru ca acestea să fie îndepărtate.

Violeta Stanciu are 46 de ani, iar în urmă cu două luni ea a fost diagnosticată cu cancer mamar. Femeia a aflat la cele mai recente analize că are metastaze în zona ficatului și că este nevoie de două intervenții chirurgicale pentru ca acestea să fie îndepărtate.

„Sunt pregătită să lupt şi îmi doresc foarte mult să mă vindec. Medicii mi-au spus că este o formă agresivă şi tocmai de aceea toate tratamentele trebuie făcute rapid”, a spis Violerta Stanciu.

Cei care vor să contribuie pot face donații în cele două conturi, deschise la BRD, pe numele Stanciu Violeta: RO78BRDE140SV77024991400 – în lei, RO77BRDE140SV77025011400 – în euro.

Andreea Marin a postat un mesaj emoționant pe rețelele de socializare, unde a oferit mai multe informații despre drama Violetei Stanciu:

„O mamă are nevoie de ajutorul nostru pentru a învinge cancerul! Violeta Stanciu (46 de ani) a fost diagnosticată acum două luni cu această boală, iar de atunci viaţa ei a devenit o înlănţuire de drumuri între spitale.

În luna martie a acestui an, prezența unui nodul dureros a determinat-o să meargă la medic. Peste câteva săptămâni avea să primească şi diagnosticul – cancer mamar în stadiul trei. Medicii i-au spus că boala este agresivă, se poate agrava rapid (mai ales că deja există leziuni și la nivelul ficatului) şi i-au recomandat să meargă la un centru oncologic privat din Bucureşti, pentru a începe imediat tratamentul. A continuat investigaţiile, iar la sfârşitul lunii mai a început chimioterapia.

Violeta şi-a spus că vrea şi că trebuie să lupte încă de la prima confruntare cu diagnosticul. Însă neajunsurile au copleşit-o după primele două şedinţe de tratament pentru distrugerea celulelor canceroase. La fiecare internare, plăteşte 850 de lei, la care se adaugă costurile de deplasare. Prea mult pentru venitul ei de doar 1.500 de lei lunar, adică indemnizația de concediu medical. Locuieşte alături de fiul în vârstă de 15 ani şi de bunica ei în comuna Adamclisi, la 60 de kilometri de Constanţa, ceea ce face ca situaţia să fie şi mai complicată, pentru că fiecare deplasare la Bucureşti aduce noi şi noi costuri.

Medicii i-au prescris opt şedinţe de chimioterapie, programate la interval de două săptămâni. Zilele acestea se află în spital, la Bucureşti, pentru a treia oară, pentru administrarea tratamentului pentru distrugerea celulelor canceroase. După această etapă, urmează ca medicii să intervină chirurgical. Investigațiile au indicat alte două leziuni (metastaze) în zona ficatului, aşa cum rezultă din documentele medicale, ceea ce înseamnă că va fi nevoie de două intervenții chirurgicale. Deocamdată, Violeta nu știe care vor fi costurile acestora, dar are nevoie urgentă de bani pentru a continua ședințele de chimioterapie. A învăţat să tolereze starea de rău pe care i-o dă tratamentul, din dorinţa de a învinge boala, chiar dacă are zile când e cu psihicul la pământ. N-ar fi îndrăznit niciodată să ceară ajutorul semenilor dacă oamenii din jurul ei n-ar fi încurajat-o să o facă.

E nevoie de curaj pentru lupta asta, iar ea îl găsește de fiecare dată când îşi priveşte copilul în ochi. Zilele trecute, fiul ei a susținut testarea naţională. Urmează înscrierea la liceu, iar mama lui îşi doreşte, poate mai mult ca niciodată, să-i fie alături și să învingă boala”,

„Vă mulţumim pentru ajutorul acordat pentru a ajuta o mamă să învingă cancerul!”, a încheiat Andreea Marin.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Plante care cresc singure și pe care e bine să le ai în grădină vara. Nu necesită multă îngrijire și se dezvoltă repede
Capital.ro
Adevărul bine ascuns despre Ion Iliescu. Fostul președinte a dat ordin personal: Terorism de stat
Playtech.ro
Români jefuiți în vacanță în Grecia, chiar în vila rezervată pe Booking. Au rămas fără 3.000 de euro și fără bijuterii: “Hoțul a intrat în casă cu cheia”
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Celebru CHEF găsit mort în casă! Breaking news
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Programul Visa Waiver pentru români. Vestea momentului vine din SUA
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
O femeie a murit împreună cu instructorul ei, după un salt cu parașuta. Iubitul Belindei a asistat neputincios la întreaga tragedie
Cancan.ro
Descoperire-șoc a lui Piedone într-un restaurant chinezesc din București. Ce e carnea de vită, de fapt
Playsport.ro
Diplomat român bătut în Rusia și evacuat de urgență. FSB este principalul...
Capital.ro
Reguli noi pe șosele în România. Se schimbă Codul Rutier. Distanță obligatorie de 3 metri la semafor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Pâinea, laptele, carnea, fructele și legumele se scumpesc de la 1 iulie 2025. Cresterea sfidează bunul simț
MediaFlux
UDMR sparge guvernarea! Kelemen Hunor declară că nu intră la guvernare, ”dacă suntem doar de decor”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Începe Programul Rabla 2025: cum te poți înscrie și câți bani poți obține