Andrei Caramitru consideră că sunt prea mulți lucrători în sistemul de stat: „Este o nebunie. Ce fac acești oameni?”

Andrei Caramitru consideră că statul român susține prea mulți angajați și că acest lucru nu este normal, în contextul în care tehnologia evoluează și statul se digitalizează permanent.
Filip Stan
09 ian. 2025, 23:37
Andrei Caramitru consideră că sunt prea mulți lucrători în sistemul de stat: „Este o nebunie. Ce fac acești oameni?”

Analistul economic Andrei Caramitru, fiul marelui actor Ion Caramitru, a atras atenția asupra unei probleme majore ce există în sistemul de stat, și anume aceea a creșterii numărului bugetarilor în ciuda avansului tehnologic și al eforturilor de digitalizare ce au menirea de a eficientiza administrația publică.

Andrei Caramitru, revoltat de numărul mare al bugetarilor

Andrei Caramitru a constatat că în ultimii 25 de ani, în ciuda scăderii populației, numărul angajaților la stat a crescut masiv, de la 800.000 la 1.300.000.

„S-au angajat foarte mulți oameni la stat. Asta este o nebunie. Noi în anul 2000 aveam 800.000 de bugetari, când populația era de 22.000.000. Între timp, populația a scăzut la 19.000.000, a apărut digitalizarea care – în mod logic – te face să fii mai eficient, nu mai ineficient. Cu toate acestea, numărul angajaților la stat a crescut de la 800.000 la 1.300.000. Eu mă întreb ce fac acești oameni?”, a spus Andrei Caramitru.

Citește și : Verificați cardurile! Au intrat deja bani pe card pentru peste 600.000 de români. Bugetul este de peste 300 de milioane de euro

Analistul a mai vorbit despre faptul că este nevoie ca bugetarii să primească salarii bune, dar a ținut să spună că numărul acestora trebuie să fie redus, nu să crească, tot din motive de eficientizare.

„Haideți să plătim bine oamenii care sunt la stat – pentru că da, ai nevoie de oameni competenți. Absolut! Ideea aceasta să fie plătiți cât mai puțin e o nenorocire. Plătește-i mai mult, dar ține mai puțini oameni. Prefer să am zece oameni deștepți care să fie super, să-și facă treaba, să facă reforme bune, să facă proiecte, decât să am 200-300 care stau și învârt hârtii între ei!”, a mai precizat analistul economic pentru DC News.

Citește și : Se acordă peste 800 de lei pe lună pentru fiecare copil din familie în 2025. Bonusul poate fi solicitat lunar, prin intermediul angajatorului

Numărul angajaților la stat a depășit 1,3 milioane în octombrie 2024, fiind cel mai mare nivel din ultimii 15 ani. Apogeul a fost atins în 2008, când la stat lucrau 1.398.222 angajați.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Câți bani a obținut statul din amenzi și sancțiuni. Cum a adus ANAF-ul sute de milioane în plus la buget
Capital.ro
Adevărul despre Călin Georgescu. Doar cine îi citește cărțile poate înțelege: E comunist, cu un cult creștin rescris de el
Playtech.ro
Ce este divorţul gri: fenomentul, din ce în ce mai întâlnit în România
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Trei persoane au ajuns la spital după un incident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat după coliziunea cu un alt autovehicul
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”