Andrei Caramitru, despre limitarea plăților cash: „Problema NU e la oameni normali angajați, pensionari, ci la firmele locale”

Noul proiect de măsuri fiscale, care intră în vigoare în 11 noiembrie și care are ca scop limitarea folosirii cash-ului, va reprezenta o problemă pentru firmele locale, atrage atenția Andrei Caramitru.
Filip Stan
04 nov. 2023, 10:51
Andrei Caramitru, despre limitarea plăților cash:

Conform noii legi, românii vor fi nevoiți să respecte un anumit plafon când vor să cumpere lucruri cu bani numerar. Așadar, plățile cash vor fi limitate, iar achitarea în numerar se va putea face doar în limita a 1.000 de lei. Cei care depășesc această sumă trebuie să plătească cu cardul. Între o persoană juridică şi o persoană fizică se pot face încasări şi plăţi în limita a 5.000 lei.

Citește și Nicolae Ciucă, în şedinţa PNL: Eu nu susţin măsura cash, ca să fie clar!

Andrei Caramitru a explicat că cea mai mare problemă pe care o ridică această nouă măsură este pentru firmele locale.

”Apropo de cash. Problema NU e la oameni normali angajați, pensionari etc. NU. E la firme. alea locale. Mecanismul e simplu. Scoți Cash din firma non stop cu care faci plăti Cash nefiscalizate (în general e cu un contract sub-estimat masiv și restul pe lângă). Angajați plătiți cu salariu minim restul Cash. Furnizorii plătiți cash 80%. Cât mai mult. Așa eviți : cas/cass pe salarii și TVA și tot. Lux. diferența rămâne Cash la proprietar. Marje enorme pentru că câștigi foarte mult făcând evaziune full. În loc de 5% marja de profit ajungi la 25% real.

De asta avem firme locale total nebancabile – fără venituri, fără profit. Dar – cu proprietari cu Lamborghini și 5 vile și amanta de lux. Cifrele sunt clare – 15% din firme sunt bancabile, restul nu. Însă avem 90’000 de milionari în EUR.
Vorbiți cu orice angajat de banca să va zică cum e coadă la persoane juridice zilnic să scoată pungi de cash. Vorbiți cu oricine care e la tejghea într-o firma să va zică cum se scoate cash-ul din casă non stop.

Așa că – atunci când unii urlă cu cashul. 99% din angajați și pensionari nu au nici o problema pentru că oricum nu câștiga pe luna mult, pot să facă în continuare TOATE plățile cash. Problema e la antreprenorii locali, Vreo câteva sute de mii, care urlă că din gură de Șarpe. Se vor calmă. Dacă își iau Mercedes și nu Lamborghini și dau mai puțîn cash la amanta tot sunt ok la final. Hai să fim serioși un pic”, a scris Andrei caramitru pe Facebook.

Citește și Plăţile cash, limitate. Ce se întâmplă cu românii care nu deţin carduri bancare

Ce prevede legea limitării plăților cash

Plăţile numerar, limitate. Achitarea cu numerar se poate face doar în limita a 1.000 de lei, iar pentru ce depăşeşte această sumă trebuie plătit cu cardul sau prin tranzacţii bancare. De asemenea, între o persoană juridică şi o persoană fizică se pot face încasări şi plăţi în limita a 5.000 lei. Practic, nu putem lăsa 5.000 de lei, bani fizici, în același loc într-o zi. Sumele în numerar aflate în casieria magazinelor nu mai pot depăşi, la sfârşitul fiecărei zile, 50.000 lei. Cine nu respectă această regulă, riscă amendă de 25% din suma din casierie care depășește acest plafon.

Proiectul a fost adoptat în Parlament și se află acum la Curtea Constituțională.

 

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Mira și Jo au încins plaja în Thailanda! Cât de bine arată artistele în costum de baie
Fanatik.ro
„Ne mai dorim doi jucători!” Mario Felgueiras, totul despre transferurile Universităţii Craiova. Ce se întâmplă cu Iamandache: deşi a semnat, Afumaţi se opune transferului! Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu n-a avut nicio șansă. Dezvăluiri noi despre anularea alegerilor. Cum l-au eliminat în 2024
Playtech.ro
Concediu medical 2026. De ce nu se mai plăteşte prima zi, de fapt? Explicaţia oficială
Adevarul
Topul celor mai geroase ierni din România
wowbiz.ro
Descoperire terifiantă în Călărași! Un medic stomatolog a fost găsit fără suflare în cabinetul său
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Scene neverosimile la Digi Sport! Gigi Becali a izbucnit la adresa lui Radu Banciu în direct: ”Om nebun!”. Ce i-au răspuns cei prezenți în platou
MediaFlux
Să înțelegem lumea de pe canapea: cum traducem afirmația lui Trump: „ne ocupăm de Groenlanda” și de ce Groenlanda ar putea fi cheia înțelegerii dintre SUA și Rusia
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend