Andy Murray va avea statuie la Wimbledon. Scoţianul a jucat ultimul său meci din carieră la Australian Open

Andy Murray a fost eliminat în cinci seturi de la Australian Open, aceasta fiind cel mai probabil ultima sa prezenţă la Grand Slam-ul de la Melbourne, cariera apropiindu-i-se de sfârşit din cauza accidentărilor.
Iulian Tudor
14 ian. 2019, 15:07
Andy Murray va avea statuie la Wimbledon. Scoţianul a jucat ultimul său meci din carieră la Australian Open

Precedentul jucător de tenis britanic care a avut onoarea de a i se ridica o statuie la All England and Cricket Club a fost Fred Perry, care a câştigat Wimbledon-ul de trei ori la rând, între 1934 şi 1936.

Citeşte şi Andy Murray a plâns la conferinţa de presă. Australian Open 2019 ar putea fi ultimul turneu din cariera sa

Andy Murray a câştigat de două ori Wimbledonul, în 2013 şi 2016. Marele merit al scoţianului e că a fost primul britanic care a câştigat acest turneu după mai bine de 75 de ani, între 1936 şi 2013 neimpunându-se aici niciun jucător din Insulă. „Întordeauna ne-am gândit ca atunci când Andy se va retrage să-i aducem recunoaşterea noastră pentru extraordinarea sa carieră„, a spus Richard Lewis, preşedintele de la All England Club.

Andy Murray a pierdut luni, la Wimbledon, scor 4-6, 4-6, 7-6, 7-6, 2-6 în faţa ibericului Roberto Bautista Agut.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Raportul CSAT ajunge în boxa acuzaților: judecătorul din dosarul Călin Georgescu – Horațiu Potra analizează excluderea probelor declasificate
Capital.ro
România poartă doliu. O țară întreagă își ia adio de la artiștii care ne-au făcut viața mai frumoasă. Îi vom păstra etern în inimi
Playtech.ro
'Preţ scump', greşeala de limbă pe care mulţi români o fac. Care este forma corectă
Adevarul
Vestea „foarte bună pentru finanţele publice şi pentru economia României” anunțată de ministrul Finanțelor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Fostul jucător de la FCSB a primit o ofertă interesantă, dar s-a speriat de Kalașnikovuri: ”Ajung în sicriu acasă!”
MediaFlux
Superstiții de Revelion. De ce este bine să nu te prindă Anul Nou fără bani în buzunar
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend