Angajaţii din MTS protestează faţă de proiectul Legii salarizării. Se ameninţă cu boicotarea competiţiilor sportive

Angajaţii din Ministerului Tineretului şi Sportului şi din instituţiile din ţară aflate în subordinea acestuia vor protesta, miercuri, începând cu ora 10.00, faţă de proiectul Legii salarizării, cerând eliminarea inechităţilor salariale, a anunţat, marţi, Sindicatul Naţional Sport şi Tineret (SNST). În Bucureşti, este programată pichetarea sediului Ministerului Tineretului şi Sportului.
Filip Stan
06 iun. 2017, 13:57
Angajaţii din MTS protestează faţă de proiectul Legii salarizării. Se ameninţă cu boicotarea competiţiilor sportive

Potrivit SNST, angajaţii din sport vor picheta sediul Ministerului Tineretului şi Sportului între orele 10.00 şi 13.00, iar în restul ţării, angajaţii vor protesta în faţa Direcţiilor Judeţene pentru Sport şi a celorlalte instituţii subordonate ministerului.

Sindicaliştii solicită eliminarea inechităţilor salariale pentru categoriile profesionale din Sport şi Tineret prin majorarea salarială cu 25 la sută începând cu 1 iulie, reglementarea timpului de muncă şi plata orelor suplimentare, inclusiv cele lucrate în weekend şi de sărbători, schimbarea reîncadrării Caselor de Cultură ale Studenţilor şi a Sălilor Polivalente în instituţii de spectacole şi concerte, deblocarea contractului colectiv de muncă, elaborarea unui regulament care să stabilească locurile de muncă, condiţiile de acordare a unor sporuri şi categoriile de personal, precum şi reîncadrarea personalului pe funcţii corespunzătoare activităţii prestate.

Reprezentanţii sindicatului spun că angajaţii unităţilor teritoriale ale Ministerului Tineretului şi Sportului „au fost ocoliţi în mod repetat” de măririle salariale dispuse pentru celelalte categorii de bugetari.

Sindicatul Naţional Sport şi Tineret atrage atenţia că situaţia salarizării în domeniul nostru de activitate este critică, iar nemulţumirile membrilor, aşa cum au fost transmise din toate judeţele ţării, au ajuns la un nivel maxim. Lipsa unor măsuri imediate va duce la declanşarea altor conflicte şi la escaladarea tensiunilor, care pot fi urmate de manifestări spontane de protest şi boicotarea competiţiilor sportive, ajungându-se până la blocarea totală a activităţii din Sport şi Tineret„, subliniază sindicaliştii.

Aceştia precizează că vor continua protestele până la obţinerea rezultatelor dorite.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Fata lui Mircea Rednic, distrusă de durere la cinci zile de la tragedia care a lovit familia: „Încă te aștept!”
Capital.ro
Pensii 2026. Pensionarii pot primi mii de lei în plus de la stat. Ce bani se acordă automat
Playtech.ro
Poți cere concediu de pe o zi pe alta? Ce drepturi ai și când te poate refuza angajatorul
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
11 victime pe un drum din Timiș, după un eveniment rutier cu două autoturisme și un microbuz. Un bărbat și-a pierdut viața
iamsport.ro
Mutu l-a atacat în direct pe Naum: ”Începi emisiunile cu «Bună seara, domnule Becali!». Îl suni mereu ca să crească ratingul”. Ce replică i-a dat jurnalistul
MediaFlux
Trump anunță un nou teritoriu american! Decizia președintelui SUA
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat