Angajaţii Romprest au protestat în faţa Ministerului Transporturilor

Cei peste 120 de angajaţi ai firmei Romprest, care au pichetat marţi, de la ora 13.00, sediul Ministerului Transporturilor, au încheiat la ora 15.00 acţiunea revendicativă, fără să se înregistreze niciun fel de incidente.
Filip Stan
15 apr. 2014, 13:52
Angajaţii Romprest au protestat în faţa Ministerului Transporturilor

Protestul a fost determinat de decizia unilaterală a directorului general Metrorex, Aurel Radu, de a încredinţa fără licitaţie activitatea de salubrizare de la metrou unei firme de catering cu maximum 30 de angajaţi. Ca urmare, 300 de angajaţi Romprest vor rămâne fără un loc de muncă începând cu data de 17 aprilie, ceea ce va duce la instaurarea unei stări de mizerie de neconceput în staţiile de metrou”, a afirmat Ghiţă Nichifor, şef departament organizare în cadrul Federaţiei ATU România.

Acesta a precizat, totodată, că va participa în după-amiaza zilei de marţi la o întâlnire cu directorul general al Metrorex, Aurel Radu.

„În această după-amiază (marţi, n.r.), vom participa la o întâlnire cu directorul general al Metrorex, Aurel Radu, la sediul instituţiei, de la etajul 9 din Ministerul Transporturilor. În funcţie de rezultatul acestei întâlniri, vom decide în perioada următoare dacă acţiunea de pichetare de miercuri (16 aprilie, n.r.), dintre orele 13.00 – 15.00, va mai avea loc sau nu”, a precizat Ghiţă Nichifor.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Legenda României care fuma peste un pachet de țigări pe zi. Mii de români au venit în fiecare zi la spital, la fel ca la Maradona
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat și-a pierdut viața după ce a mâncat cina altcuiva. S-a sufocat și nu a mai putut fi salvat
iamsport.ro
Peste Hagi și Balaci. Colegul care l-a impresionat cel mai mult pe Bumbescu: ”Era extraordinar!”
MediaFlux
Trecerea la ora de vară crește riscul de AVC și infarct! Avertismentul unui doctor începând de duminică, 28 martie
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj