Anglia vrea să facă bani de pe urma muncitorilor români. Fiecare salariat va plăti 1000 de lire pe an

Autorităţile britanice discută despre introducerea unei limite anuale a numărului de migranţi veniţi din ţările Uniunii Europene, deci şi din România, şi a unei taxe pentru firmele care angajează migranţi din ţările UE, a declarat ministrul britanic responsabil de imigraţie, în timp ce vorbea despre posibilele opţiuni pentru un nou regim de vize după Brexit.
Iulian Tudor
12 ian. 2017, 10:35
Anglia vrea să facă bani de pe urma muncitorilor români. Fiecare salariat va plăti 1000 de lire pe an

O posibilitate ar fi aceea de a obliga companiile să plătească o taxă pentru fiecare muncitor european calificat pe care îl aduc în Marea Britanie, a declarat ministrul Robert Goodwill, scrie capital.ro.

Citeşte şi Româncele, denigrate de presa britanică. Fură telefoane pe care le ascund în zonele intime

El a sugerat că miniştrii vor lua în considerare o limită generală a numărului de migranţi din UE acceptaţi anual în Marea Britanie, după modelul deja funcţional pentru muncitorii care vin din afara Europei.

Guvernul Theresei May a făcut o prioritate din recâştigarea controlului asupra migraţiei din UE în negocierile de ieşire a Marii Britanii din comunitatea europeană, ce urmează a fi declanşată la sfârşitul lunii martie. Ea s-a angajat să reducă migraţia netă la zeci de mii anual de la mai mult de 300.000 în prezent. Mediul de afaceri şi-a exprimat îngrijorările cu privire la problemele pe care le va întâmpina în recrutarea personalului necesar dacă noile restricţii sunt prea dure.

Guvernul britanic ar putea introduce o taxă anuală de 1.000 de lire pentru fiecare muncitor european calificat angajat, decizie care ar veni în completarea unui sistem care urmează să fie introdus pentru migranţii din afara UE.

Citeşte şi Scoţia ameninţă că se va separa de Marea Britanie dacă va fi exclusă de pe piaţa unică din cauza Brexit

„În aprilie anul acesta vom introduce o taxă pentru muncitorii calificaţi veniţi în Marea Britanie din afara UE. Dacă cineva vrea să aducă în ţară un programator indian pe un contract de patru ani, pe lângă taxele de viză existente va trebui să achite şi o taxă de 1.000 de lire pe an. Adică, pentru un contract pe patru ani acel angajator trebuie să plătească 4.000 de lire. O măsură similară ar putea fi aplicată şi muncitorilor din UE”, a mai spus Goodwill.

În Marea Britanie lucrează legal circa 110.000 de români, dintr-un total de peste două milioane de cetăţeni români care lucrează legal în străinătate.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Generaţia de Aur, cazată la unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Istanbul! Camerele sunt cu sute de euro mai scumpe decât ale naționalei lui Lucescu! Exclusiv
Capital.ro
Scopul urmărit de Călin Georgescu. Procurorii au aflat ce a făcut între 2020 și 2025. Dezvăluirea momentului
Playtech.ro
Ajutoarele pentru pensionari vor întârzia în aprilie. Când ar putea primi bătrânii banii de la stat
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj