Ani grei de închisoare pentru ei. Ce făceau doi români care se dădeau șoferi de taxi în Anglia

Doi români care se dădeau drept șoferi de taxi în Marea Britanie și atrăgeau în mașina lor clienți acostați în pub-uri, după care îi jefuiau, au fost condamnați la 7 ani de închisoare.
Filip Stan
11 iun. 2019, 15:54
Ani grei de închisoare pentru ei. Ce făceau doi români care se dădeau șoferi de taxi în Anglia

Vasile Stoian, 20 de ani, și Englezu Tănase, 19 ani, frecventeau noaptea zonele cu baruri din Birmingham și Coventry, unde acostau persoane aflate de obicei în stare de ebrietate, cărora le ofereau prețuri avantajoase la călătoria cu taxiul, relatează stirileprotv.ro.

Însă, odată ajunși în mașină, clienții erau atacați și jefuiți de cei doi români. Poliția a dovedit că cei doi au avut cel puțin trei victime, într-un interval de o săptămână. Anchetatorii au stabilit că cei doi au furat și carduri bancare, cu care au făcut cumpărături pe site-uri din România.

Un Mercedes folosit la comiterea infracțiunilor a fost găsit la domiciliul lui Vasile Stoian. În primă fază, cei doi români, care sunt veri, au încercat să dea vina unul pe celălalt și pe alți complici necunoscuți, dar în final și-au recunoscut faptele. În urma procesului, cei doi au fost condamnați la 7 ani de închisoare.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Transformare în stil Kim Kardashian pentru Georgina Rodriguez. Cum a apărut iubita lui Cristiano Ronaldo
Capital.ro
Limite la banii cash în diaspora. Plățile pe care românii din Italia le pot face doar cu cardul. În Spania, e de 5 ori mai strict
Playtech.ro
Pensionarii români care trăiesc în străinătate pot pierde asigurarea medicală din România. Ce trebuie să facă în termen de 15 zile
Adevarul
SURSE Leafa lui Nicușor Dan crește cu peste 1.000 de euro. Cât vor încasa premierul, miniștrii și parlamentarii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Horoscop 23 mai. Zodiile care trebuie să nu ia deloc decizii sâmbătă. Urmează o zi cu ghinion
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi