Ankara a capturat un membru important din gruparea Stat Islamic. Individul a planificat atacuri în Germania şi Rusia

Ankara deţine un ”membru important” din gruparea Statul Islamic care a planificat atacuri în Germania şi în Rusia, a declarat ministrul turc de Interne Süleyman Soylu într-un interviu publicat vineri de ziarul Hürriyet.
Alina Costache
22 nov. 2019, 18:13
Ankara a capturat un membru important din gruparea Stat Islamic. Individul a planificat atacuri în Germania şi Rusia

”Este un personaj important în SI (…). El este cel care a planificat şi dat ordinul unui atentat cu bombă comis în 2018 în Rusia şi al atacului într-un magazin la Hamburg, în Germania”, declară Soylu înacest interviu.

Ministrul turc de Interne îl prezintă pe acest bărbat drept un specialist în explozivi şi un ”formator în atentate sinucigaşe”. Potrivit ministrului, bărbatul – identificat drept Yusuf Heba – a fost arestat de forţele turce la Azaz, în nordul Siriei, potrivit news.ro.

Ministrul turc nu a făcut alte precizări cu privire la atacurile din Rusia şi Germania, pe care i le impută lui Heba, cunoscut de asemenea sub nunele de ”Abu Jihad Al-Din Al-Nassr Oubeyda”.

În ceea ce priveşte atacul de la Hamburg, Soylu pare să se refere la cel comis în iulie 2017 de un solicitant de azil pe cale să fie expulzat, care a ucis o persoană cu lovituri de cuţit şi a rănit alte şase persoane într-un supermarket, un act motivat potrivit justiţiei de ”islamismul radical”, potrivit news.ro.

Era neclar imediat la ce ”atentat cu bombă” în Rusia se referă Soylu.

O ţară majoră de tranzit a jihadiştilor care au intrat în Siria după izbucnirea în 2011 a războiului ce devastează această ţară, Turcia susţine că deţine în prezent câteva sute de membri SI în închisoarile sale şi în zone asupra cărora deţine controlul în Siria, informează news.ro.

Ankara a fost acuzată de slăbirea luptei împotriva elementelor reziduale SI prin lansarea, luna trecută, a unei incursiuni militare în nordul Siriei împotriva miliţiei kurde siriene Unităţile Protecţiei Populaţiei (YPG) susţinută de ţări occidentale împotriva jihadiţtilor.

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat că ţara sa a prins 287 de persoane care au evadat din închisori pentru membri SI, în Siria, după declanşarea ofensivei de către Ankara.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Reședința de lux a lui Jurgen Klopp din perioada Liverpool s-a vândut. Cum arată vila cu 6 dormitoare, sală de cinema, piscină și saună
Capital.ro
Regula care poate aduce bani în plus la pensie. Totul începe cu 100 de lei pe lună. Dan Sulică: Este aur curat
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Fără CASS, dar și pensii și indemnizații mai mari. Anunțul zilei
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți