ANOFM anunță peste 35.000 de locuri de muncă disponibile în România și peste 300 în Spațiul Economic European

Piața muncii din România continuă să ofere oportunități variate pentru cei aflați în căutarea unui loc de muncă, atât pe plan național, cât și în străinătate. Potrivit Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), angajatorii din România au raportat un total de 35.171 de locuri de muncă vacante, în timp ce prin intermediul rețelei EURES sunt disponibile 304 posturi în mai multe țări din Spațiul Economic European (SEE).
Mircea Filipescu
06 mart. 2025, 10:43
ANOFM anunță peste 35.000 de locuri de muncă disponibile în România și peste 300 în Spațiul Economic European

Oferta de locuri de muncă este foarte variată, iar cele mai multe posturi nu necesită o diplomă de studii superioare, astfel încât ele sunt accesibile majorității românilor care sunt în căutarea unui loc de muncă.

Conform datelor ANOFM, cele mai ofertante domenii sunt securitatea, construcțiile, comerțul și transportul. Cele mai multe locuri de muncă disponibile sunt pentru:

– Agenți de securitate – 3.100 de posturi

– Muncitori necalificați în construcții – 2.107 posturi

– Lucrători comerciali – 1.659 de posturi

– Conducători auto transport marfă – 1.528 de posturi

– Muncitori necalificați la asamblarea și montarea pieselor – 1.521 de posturi

– Manipulanți mărfuri – 1.433 de posturi

– Curieri – 1.310 posturi

– Ajutori bucătari – 1.062 de posturi

– Muncitori necalificați în domeniul construcțiilor – 644 de posturi

– Lucrători bucătărie/spălători vase – 629 de posturi

– Paziști – 599 de posturi

– Operatori la mașini-unelte semiautomate și automate – 573 de posturi

Dintre acestea, 2.517 locuri sunt destinate persoanelor cu studii superioare, 6.311 pentru cei cu studii liceale sau postliceale, 6.270 pentru persoanele cu studii profesionale și 20.073 pentru muncitori fără studii superioare.

Oportunități de muncă în străinătate

Pentru cei care iau în considerare lucrul în străinătate, rețeaua EURES oferă 304 locuri de muncă în diferite țări europene, printre care:

Italia – 71 de posturi (lucrători gospodărie, animatori centre de vacanță, șoferi autobuz, specialiști vânzări/marketing)

Norvegia – 52 de locuri (patiseri, șefi patiserie, muncitori în industria piscicolă)

Germania – 51 de posturi (sudori MAG, electricieni, operatori stivuitor, muncitori în producție, lucrători ferme)

Danemarca – 42 de posturi (electricieni navali, sudori, instalatori, tehnicieni mecanici)

Citește și: Piedone a descins în Carrefour și s-a lăsat cu amenzi. Făina de la raft cântărește mai puțin decât scrie pe ambalaj

Irlanda – 31 de locuri (recepționeri, asistenți bucătari, barmani, îngrijitori persoane, muncitori industria cărnii)

Olanda – 21 de locuri (industria alimentară, producție brânză, sere de flori)

Austria – 11 posturi (tinichigii, vopsitori industriali, maiștri vopsitori)

Malta – 7 locuri (ingineri electricieni, asistenți clienți, dezvoltatori IT, manageri financiari)

Finlanda și Slovacia – 6 posturi fiecare

Spania – 4 locuri (zidari)

Letonia – 2 posturi (ingineri mecanici, ingineri de testare)

Pentru cei interesați, ANOFM recomandă contactarea agențiilor teritoriale pentru ocuparea forței de muncă sau consultarea ofertelor EURES pe site-ul oficial al instituției.

Citește și: Veste proastă pentru clienţii ENGIE şi PPC, fostul ENEL. O companie rivală vine cu o soluţie inovatoare pentru facturare: „Convenţia de consum 0”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Ion Iliescu a fost supus unei noi intervenții! Anunț de ultimă oră despre starea de sănătate a fostului președinte
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Singurele zodii cărora Dumnezeu le pune mâna-n cap de pe 17 iunie de la ora 7.00. Schimbări, regăsiri și noroc din plin pentru acești nativi
Capital.ro
Șoferii trebuie să se prezinte obligatoriu la RAR. Mașinile care nu mai trec ITP-ul. Circulația pe drumurile publice, interzisă
Playtech.ro
Ce înseamnă crucea de la semafor pe care o găseşti prin unele oraşe europene. Cui trebuie să dai prioritate, de fapt
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Coreea de Nord a pierdut peste jumătate din trupele trimise Rusiei. Ar putea trupele nord-coreene să fie desfășurate la granița cu Ucraina?
wowbiz.ro
Imagini de infarct cu Ioana Tufaru în costum de baie la plajă în Eforie! Vacanță pe buget de criză: 40 lei/zi
Spynews
Discuții aprinse pe ponton la Snagov. Laurențiu Reghecampf a venit să ia barca! A venit poliția
Spynews
Când a aflat Dan Alexa de presupusa infidelitate a soției sale! Susține că el a filmat imaginile cu ea ieșind din casa altui bărbat: ”Mi-a luat nevasta”
Evz.ro
Cum să supraviețuiești verii toride fără aer condiționat. Metode simple
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
 O fetiță de doar doi ani s-a prăbușit de la etajul unui bloc din cartierul Bucureștii Noi
Cancan.ro
DOLIU în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 33 de ani 😢
Playsport.ro
Câți bani poți scoate de la bancomat fie că e Banca Transilvania, BRD, ING sau oricare alta, dacă ai card de...
Capital.ro
Doliu în lumea sportului. Un cunoscut fotbalist al Naționalei s-a stins. I-a fost fatal un stop cardiac
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Iulia a murit lovită de tren, în timp ce asculta muzică în căști. Fata nici nu împlinise 18 ani
Asta mai lipsea. Grevă generală
MediaFlux
Vestea momentului despre pensii! Anunț pentru aproape cinci milioane de pensionari din România de la INS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cine achită nota de plată a crizei politice românești: durează prea mult și… aparatul taxează!