ANOFM: Peste 68.500 de persoane, angajate în primele trei luni ale anului

Un număr de 68.670 persoane au fost angajate, în primul trimestru din acest an, ca urmare a implementării Programului Naţional de Ocupare a Forţei de Muncă, informează, marţi, Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM).
Alina Costache
08 mai 2018, 14:21
ANOFM: Peste 68.500 de persoane, angajate în primele trei luni ale anului

Din totalul persoanelor ocupate pe parcursul trimestrului I al anului în curs, 23.273 au peste 45 de ani, 18.783 au vârsta cuprinsă între 35 şi 45 de ani, 15.711 au între 25 şi 35 de ani, iar 10.903 sunt tineri sub 25 de ani (dintre care 5.788 tineri NEET).

Cele mai multe persoane încadrate sunt de sex masculin – 39.176 -, numărul femeilor fiind de 29.494.

În funcţie de rezidenţă, cei mai mulţi angajaţi în perioada de referinţă, 37.890, provin din mediul urban, iar 30.780 de persoane sunt din mediul rural.

Nivelul de pregătire al persoanelor pentru care a fost identificat un loc de muncă arată că cele mai multe au studii liceale (21.380), profesionale (16.454), gimnaziale (15.057), 7.305 fiind cu studii universitare.

Un clasament al judeţelor cu cele mai multe persoane angajate arată că Timiş ocupă primul loc (5.805), urmat de Capitală (4.990), Suceava (4.295), Neamţ (3.336) şi Iaşi (2.896).

Pentru integrarea pe piaţa muncii, persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă înregistrate în baza de date a agenţiei teritoriale pentru ocuparea forţei de muncă în a cărei rază au domiciliul sau reşedinţa beneficiază de pachete personalizate de măsuri active prevăzute de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea ocupării forţei de muncă, modificată şi completată.

În primul trimestru al anului 2018, numărul persoanelor care au beneficiat de asistenţă pentru înregistrarea în evidenţă ca persoane în căutare de loc de muncă, în vederea asigurării protecţiei sociale privind acordarea indemnizaţiei de şomaj sau cuprinderea în măsuri active, a fost de 154.503 persoane.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Invitată de FRF să cânte imnul României, celebra solistă a dezvăluit comportamentul șocant: „M-au înjurat de m-au nenorocit!”
Capital.ro
Ajutor în bani de Paște pentru pensionari. Când va fi făcută plata. Florin Manole: Aici avem o mică problemă
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Dan Bittman a izbucnit în lacrimi la primul concert Holograf, de după moartea lui Mugurel Vrabete. Cum a fost surprins solistul pe scenă
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj