ANRE a înființat un call-center. Consumatorii vor putea cere informații telefonic

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a înființat un call-center dedicat procesului de schimbare a furnizorului de energie electrică și gaze naturale.
Filip Stan
06 ian. 2021, 23:23
ANRE a înființat un call-center. Consumatorii vor putea cere informații telefonic

ANRE a înființat un call-center. Începând cu data de 1 ianuarie s-a liberalizat piața de energie electrică din România, din această cauza românii au început să formeze cozi interminabile la ghișee. Prin urmare, ANRW a înființat un call-center, unde consumatorii vor putea suna pentru a cere informații și a primi suport în alegerea celui mai bun furnizor de electricitate.

Citește și: ANRE prelungeşte până la 31 martie perioada în care pot fi încheiate contracte la curent electric pe piaţa concurenţială

”Având în vedere liberalizarea pieţei de energie electrică începând cu data de 1 ianuarie 2021, Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) vine în sprijinul clienţilor casnici din piaţa de energie prin înfiinţarea unui call-center dedicat procesului de schimbare a furnizorului de energie electrică şi gaze naturale. Experţi din cadrul ANRE vor acorda consiliere tuturor consumatorilor care întâmpină dificultăţi în procesul de încheiere a unui nou contract în piaţa concurenţială”, precizează ANRE

ANRE a înființat un call-center. Numărul de telefon este 0374.554.265 şi poate fi apelat începând din 7 ianuarie, de luni până duminică, între orele 8.00-18.00. De asemenea, autoritatea publică şi numărul consumatorilor care au ales să treacă pe piaţa concurenţială.

Ministrul Virgil Popescu dorește modificarea Legii Energiei

Ministrul Energiei susține că Executivul va interveni, după 15 ianuarie, și va modifica Legea Energiei electrice și a gazelor naturale pentru a stabili cum se face liberalizarea pieței.

Virgil Popescu a avut o discuție cu ANRE și Consiliul Concurenței, ministrul a afirmat că după data de 15 ianuarie, în Guvern se va acționa modificând Legea Energiei electrice și a gazelor naturale pentru a stabili liberalizarea pieței, dacă ANRE nu va face acest lucru.

„Am avut astăzi o discuţie cu ANRE, am avut şi cu Consiliul Concurenţei, după mine, soluţia – eu mai las ANRE-ul să se mai gândească – dar am afirmat, după data de 15 ianuarie, în Guvern vom acţiona modificând Legea Energiei electrice şi a gazelor naturale să stabilim cum facem această liberalizare, dacă ANRE-ul care este, conform legii şi conform directivelor europene cel care trebuie să reglementeze această liberalizare nu poate să o facă. Eu o să vin cu o propunere foarte clară (…) este perfect concurenţială, nu trec oamenii obligatoriu în serviciul universal care e mai scump. Nu! Le ofer oamenilor să intre direct pe preţul concurenţial cel mai ieftin al furnizorului actual şi dacă nu le convine, se pot schimba, dar nu îi duc în serviciul universal, care cel mai scump! (…) La liberalizarea acestui preţ, regulile de pe piaţă le face ANRE-ul, nu le face ministerul.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Scene halucinante la un meci de Liga a V-a. Un arbitru de 17 ani din Craiova a sunat la 112 de pe teren, după ce a fost lovit de jucători
Capital.ro
Nicușor Dan a semnat decretul. Președintele a promulgat cea mai importantă lege pentru România
Playtech.ro
Ţara în care preţurile au crescut de şase ori într-un singur an. România, pe primul loc în Europa la inflaţia pe aprilie. Grafic al scumpirilor în întreaga lume
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Fostul campion al României s-a mutat în Elveția și s-a apucat de Uber: ”Câștig mai mulți bani decât în fotbal”
MediaFlux
PAPARAZZI Primele imagini cu Andreea Ibacka după ce a confirmat divorțul de Cabral! Ce face vedeta după despărțire FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi