ANSVSA, amenzi în valoare de peste 563.000 de lei, în februarie

Inspectorii sanitar-veterinari au aplicat, în februarie, amenzi în valoare de 563.400 de lei în urma celor 9.366 de controale efectuate la nivel naţional în unităţi din industria agroalimentară, a anunţat, marţi, Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA).
Iulian Tudor
12 mart. 2019, 11:16
ANSVSA, amenzi în valoare de peste 563.000 de lei, în februarie

Controalele au vizat aspecte privind calitatea spaţiilor în care produsele alimentare sunt manipulate şi prelucrate, precum şi cele de depozitare a materiilor prime şi produselor finite, controlul dăunătorilor, evidenţa documentelor şi a informaţiilor privind sistemul HACCP, condiţiile de igienă şi de funcţionare a unităţii.

Potrivit sursei citate, în urma neregulilor constatate au fost acordate 120 de amenzi în valoare de 563.400 de lei, cele mai mari fiind consemnate în judeţele Sibiu, de 101.200 de lei, pentru etichetare, igienă şi depozitare necorespunzătoare, dar şi în Gorj – 70.000 de lei, din cauza stării de igienă şi întreţinere necorespunzătoare a spaţiilor şi utilajelor, etichetare necorespunzătoare a produselor şi depozitarea nesectorizată a produselor alimentare refrigerate.

De asemenea, în judeţul Bistriţa-Năsăud au fost date amenzi în valoare de 67.000 de lei, pentru că nu au fost remediate neconformităţile cu privire la neîntreţinerea spaţiilor unităţii şi au fost găsite produse alimentare neetichetate şi ustensile, recipiente şi utilaje în stare insalubră, lipsă echipament protecţie şi starea de sănătate a personalului nu era atestată etc.

Peste 45.000 de lei reprezintă amenzile aplicate în unităţile alimentare din judeţul Maramureş pentru comercializarea produselor alimentare cu termen de valabilitate expirat.

La polul opus, cele mai mici amenzi au fost date la unităţi din judeţele Satu-Mare – 600 de lei, Arad – 2.000 de lei, Covasna – 2.000 de lei, Vâlcea – 2.200 de lei, Braşov – 2.600 de lei şi Bucureşti – 3.000 de lei.

Unităţile controlate de inspectorii ANSVSA îşi desfăşoară activitatea în domenii precum: fabricarea produselor de morărit, a pâinii şi produselor de patiserie, a altor produse alimentare, a băuturilor răcoritoare şi alcoolice precum şi unităţi de depozitare – alimentare, seminţe, legume fructe.

Potrivi sursei citate, în urma controalelor realizate s-au prelevat probe conform procedurilor şi Programului de supraveghere şi control, urmărindu-se prezenţa şi încadrarea în valorile maxime admise a pesticidelor, contaminanţilor, aditivilor şi substanţelor interzise. Totodată, s-au efectuat teste de sanitaţie necesare analizei gradului de igienă, probele fiind transmise spre analiză laboratoarelor arondate.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Cristiano Bergodi, replică dură după declarațiile virulente ale lui Daniel Pancu: „Sunt 50 la sută român! Nu mai vreau să aud de el!”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. S-a stins o mare cântăreață. Toată lumea a iubit-o
Playtech.ro
2027 va fi cel mai cald an din istorie. Fenomenul extrem care amenință echilibrul climatic
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doamne, ce TRAGEDIE! Fiul celebrului artist a fost găsit MORT în... Vezi mai mult
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Lista procurorilor care candidează la șefia marilor parchete a fost publicată de MJ. Cine vrea funcții la Parchetul ÎCCJ, DNA și DIICOT. Decizia finală, în mâna lui Nicuşor Dan
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj