ANSVSA va instrui polițiștii cu privire la aplicarea legislaţiei pentru protecţia animalelor

ANSVSA a demarat un program de instruire, la nivel naţional, a personalului specializat din cadrul instituţiei şi a reprezentanţilor Ministerului Afacerilor Interne (MAI) privind legislaţia referitoare la protecţia şi bunăstarea animalelor.
Cristina Dinu
12 mart. 2014, 10:20
ANSVSA va instrui polițiștii cu privire la aplicarea legislaţiei pentru protecţia animalelor

Astfel, în perioada 13 martie – 16 mai 2014, la sediul Inspectoratelor de Poliţie judeţene, specialişti ai ANSVSA şi ai Direcţiilor Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Arad, Brăila şi Mureş, vor fi instruiţi reprezentanţi ai MAI cu privire la atribuţiile care le revin în sancţionarea încălcării prevederilor legale în ceea ce priveşte deținerea, comercializarea, transportul, protecţia şi bunăstarea animalelor.

Această acţiune se înscrie în strategia ANSVSA de informare şi implementare a legislaţiei privind protecţia animalelor şi de colaborare cu organismele abilitate în aplicarea de sancţiuni.

Cu acest prilej se vor stabili punctual situaţiile şi modalităţile concrete de colaborare, cum ar fi constituirea de echipe mixte de control pentru situaţii deosebite, unde accesul inspectorilor sanitari veterinari este limitat.

Legislaţia care va fi prezentată şi discutată în cadrul programului de instruire:

· Legea 205/2004 privind protecţia animalelor, cu modificările şi completările ulterioare;

· Ord. comun ANSVSA nr. 31/2008 şi MIRA nr. 523/2008 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a legii nr. 2015/2004 privind protecţia animalelor;

· Legea 227/2002 pentru aprobarea OUG nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân;

· HG nr. 1.059/2013 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a câinilor fără stăpân;

· HG nr. 30/2008 pentru modificarea şi completarea HG nr. 984/2005 privind stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Șoferul microbuzului implicat în accidentul din Timiș era drogat. Polițiștii au preluat două pliculețe suspecte
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a trezit la realitate pe Daniel Bîrligea și Ștefan Târnovanu: „Vrăjeală! Nu aveți nicio ofertă!”
Capital.ro
Noua carte de identitate electronică. Schimbare pentru milioane de români. Conține și semnătură electronică
Playtech.ro
De câte ori trebuie să aerisești casa iarna ca să nu apară condensul sau mucegaiul
Adevarul
Românul brutar care a ajuns cioban în Spania și a câștigat de cinci ori mai mult. Acum are propria afacere: „Tot ce vindem este proaspăt”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei frați de 6, 8 și 9 ani au murit sub ochii mamei lor după ce au căzut într-un lac în... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu și-a dat acordul să antreneze Steaua, dar Valentin Ceaușescu s-a opus dintr-un motiv uluitor
MediaFlux
Se schimbă banii în România. Anunț de la BNR privind prima modificare a bancnotelor
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil