Crin Antonescu: Am căzut de acord cu Ponta asupra propunerii lui Iohannis şi a schimbărilor din Guvern

Crin Antonescu, preşedintele PNL, a declarat sâmbătă că a discutat cu premierul Victor Ponta înainte ca liberalii să anunţe public remanierea mai multor miniştri şi propunerea lui Klaus Iohannis ca membru al Guvernului şi a căzut de acord asupra acestora cu prim-ministrul.
Iulian Tudor
08 feb. 2014, 15:23
Crin Antonescu: Am căzut de acord cu Ponta asupra propunerii lui Iohannis şi a schimbărilor din Guvern

„Am vorbit cu primul-ministru, i-am adus la cunoştinţă propunerile noastre, domnia-sa mi-a spus că nu are niciun fel de obiecţiuni, a salutat chiar propunerile făcute, în principal cea care îl vizează pe Klaus Iohannis. Nu am spus ieri acest lucru pentru că nu era normal să spun eu înaintea primului-ministru. Primul-ministrul şi-a făcut între timp publică decizia(…) Nu pot şi nu o voi face niciodată să vorbesc eu în numele Guvernului şi domnul Ponta în numele PNL. Bineînţeles că i-am comunicat premierului termenii discuţiei care urmează să se poarte la noi (la reuniunea PNL de vineri, n.r.), bineînţeles că i-am comunicat că este posibil să aibă loc o schimbare mai amplă, un număr de mai mulţi miniştri, bineînţeles că i-am comunicat şi numele care se conturau, dar nu a vorbit nici dânsul public înainte ca noi să ne luăm decizia”, a declarat Antonescu, potrivit Mediafax.

VEZI ŞI Ponta: Iohannis este un câştig pentru Guvern. Dar deciziile tehnice legate de poziţii le discutăm cu calm

El a menţionat că probabil duminică după-amiază, după ce Victor Ponta va reveni în ţară, este posibilă o discuţie pe marginea detaliilor privind remanierea, respectiv pe proceduri şi calendar.

Liderul PNL a mai precizat că raporturile liberalilor în chestiunea schimbării unor miniştri sunt cu premierul şi nu cu PSD.

„PNL are dreptul la aceşti miniştri prin înţelegerile politice şi acordul politic. Este normal ca primul-ministru să fie consultat şi cădem de acord asupra acestor propuneri, ceea ce s-a întâmplat. Ce spun deci alţi colegi, altfel cu deplin drept la opinie despre aceste chestiuni, nu e de luat în calcul din punctul meu de vedere şi în această privinţă”, a mai menţionat Antonescu, după ce a fost întrebat cum vede declaraţiile unor reprezentanţi ai PSD în subiectul nominalizării lui Iohannis.

Antonescu a mai precizat că PNL nu a cerut schimbarea vreunei legi în favoarea edilului Sibiului.

VEZI ŞI Ilie Sârbu: Premierul are ultimul cuvânt în nominalizarea miniştrilor. PNL a schimbat o linie ca la hochei

„Noi nu am făcut nişte propuneri împotriva PSD, nu le-am făcut – cum am văzut interpretarea- să-l încolţim pe premier, să-l punem în situaţie încurcată. Am făcut nişte propuneri cu toată buna credinţă(…) Deci nu e vorba de vreun război PNL –PSD, iar vocile din PSD care se pronunţă, se pronunţă în legătură cu chestiunea care nu a fost pusă. Se pronunţă ca să spun aşa, preventiv, şi din acest motiv nu le iau în acest moment în discuţie”, a mai menţionat preşedintele PNL.

Antonescu a mai precizat că prim-vicepreşedintele PNL, Klaus Iohannis „nu este un om care s-a înghesuit să vină la ciolan” şi nu a fost uşor de convins să-şi asume o poziţie în Guvern.

Totodată, el a menţionat că „asigurări absolute nu există” şi nimeni din USL nu ştie „cât va dura acest guvern”, însă semnalul dat de PNL prin nominalizarea lui Iohannis este aceea să se doreşte menţinerea actualei guvernări până în 2016, „când e sorocul natural”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Imaginea cu care Cristiano Ronaldo a înnebunit internetul! A devenit virală la scurt timp după publicare și a adunat milioane de aprecieri
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Cel mai căutat job în România în 2025. Salariul depășește 12.000 de lei. Nu este vorba despre IT
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Nicușor Dan anunță un referendum care zdruncină totul. Ce vrea președintele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet