Antonescu, unei jurnaliste care l-a întrebat pe Ponta dacă îşi dă demisia: Asta e hărţuire!

O jurnalistă l-a întrebat, luni, pe premierul Victor Ponta dacă îşi dă demisia ca urmare a deciziei Curţii Constituţionale de a declara neconstituţională Legea descentralizării, pe care Guvernul şi-a angajat răspunderea, ea primind răspunsul de la liderul PNL, Crin Antonescu: "Asta-i hărţuire!".
Iulian Tudor
13 ian. 2014, 13:43
Antonescu, unei jurnaliste care l-a întrebat pe Ponta dacă îşi dă demisia: Asta e hărţuire!

Co-preşedinţii USL Victor Ponta şi Crin Antonescu au susţinut, luni, o conferinţă de presă comună, după reuniunea oficială a Uniunii, prima pe anul 2014 şi prima după situaţia creată la sfârşitului anului 2013, când cei doi s-au acuzat reciproc de minciună.

O jurnalistă l-a întrebat pe Victor Ponta dacă are de gând să îşi dea demisia ca urmare a deciziei Curţii Constituţionale de a declara neconstituţională Legea descentralizării, pe care Guvernul şi-a angajat răspunderea, în condiţiile în care, la rândul său, a cerut demisia Cabinetului Boc, în condiţii similare, Curtea declarând neconstituţională o lege asupra căreia Guvernul Boc îşi angajase răspunderea în faţa Parlamentului.

„Bine făceam. Şi-a dat-o (demisia – n.r.), dar nu că i-am cerut-o eu, i-a cerut-o Băsescu”, a răspuns Ponta în primă instanţă.

În condiţiile în care jurnalista a insistat asupra întrebării, liderul PNL, Crin Antonescu, a replicat: „Asta-i hărţuire!”.

Ponta a răspuns, la rândul său, precizând că se va gândi şi că îi va transmite jurnalistei răspunsul său.

„Mă gândesc şi vă spun”, a spus Ponta.

Premierul a mai precizat că, în continuare, consideră subiectul descentralizării ca fiind unul corect.

„Vreau să văd decizia Curţii. Subiectul descentralizării este un subiect pe care îl consider în continuare corect şi pe care voi insista atât timp cât voi fi lider al PSD şi co-preşedinte al USL. Trebuie să facem descentralizare, e bine pentru România. Dacă Curtea ne spune exact cum să facem, aşa facem”, a mai spus Ponta.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Trecutul tulburător al hotelului din Tbilisi unde stau Gică Hagi şi jucătorii naționalei României. De la refugiați, la luxul de 5 stele. Foto
Capital.ro
Noul tip de buletin introdus în China. Roboții primesc acte de identitate. Vor fi urmăriți în permanență cu un sistem de monitorizare
Playtech.ro
Weekendul 5-7 iunie 2026 în București: ghidul complet pentru ieșiri cu filme, teatru și activități pentru copii
Adevarul
O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Fostul golgheter din SuperLiga, dezvăluire terifiantă: ”Cei care au plecat în seara aceea au fost omorâți toți”
MediaFlux
Rusia amenință direct România. Putin e nervos din cauza dronei prăbușite în Galați
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți