Antrenoarea care și-a încheiat conturile cu Federația Română de Gimnastică: „Nu mai puteam lucra în acel mediu”

Corina Moroșan, antrenoarea federală a unuia dintre loturile României, a decis să demisioneze la finalul lunii decembrie.
Giorgiana Amarie
10 ian. 2026, 14:51
Antrenoarea care și-a încheiat conturile cu Federația Română de Gimnastică:

Corina Moroșan, antrenoarea federală a unuia dintre loturile României, și-a dat demisia la finalul anului 2025. Ulterior, aceasta a afirmat că nu mai putea  „lucra în acel mediu”.

Citește și: Michael Schumacher împlineşte 57 de ani. La 12 ani de la accidentul grav de schi, starea sa de sănătate rămâne un mister. El a devenit bunic în 2025

Corina a luat decizia de a renunța la funcție din cauza scandalurilor pe care le-a avut cu Camelia Voinea, antrenoarea care o pregătește pe fiica ei, Sabrina Voinea.

“Pe 27 decembrie am depus-o şi mi-a fost acceptată. Nu mai puteam lucra în acel mediu. Aţi scris şi dumneavoastră despre o mulţime de întâmplări din interiorul loturilor de gimnastică.

Nu am interacţionat cu nimeni de la FRG, nu m-au întrebat nimic, totul s-a făcut prin avocat. Nu aveam nicio îndoială că or să fie de acord cu demisia”, a declarat aceasta pentru Golazo.ro.

Moroșan era antrenoarea lotului 2 feminin al României, reușind să o readucă pe Ana Maria Bărbosu în prim-planul gimnasticii mondiale, după ce medaliata de la Jocurile Olimpice de la Paris a vrut să se retragă.

“Eu am vrut să renunţ după JO Paris 2024, pentru că mi-am îndeplinit obiectivul. Dar am vrut să continui şi cu Denisa, pentru că-şi dorea foarte mult. Şi noi.

Mă uit înapoi cu satisfacţie la calificarea echipei la Paris, la medalia Anei, la progresele fetelor din acest an şi sper ca ele să continue. Eu mă opresc aici, fără păreri de rău şi despre restul vom mai discuta”, a mai spus Moroşan.

Citește și: Cristina Răduț a izbucnit, după ce a fost acuzată că se mărită din interes cu fotbalistul Ștefan Baiaram: „Eu provin dintr-o familie bună”

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cele mai valoroase cadouri primite de Nicușor Dan, la Cotroceni: de la fotografia de mii de euro dăruită de Regele Charles, până la darurile de suflet de la Maia Sandu
Capital.ro
Reluarea turului 2, ca și garantată. Călin Georgescu e sigur că vor să-l elimine pentru asta: Sunt certitudini, nu speranțe!
Playtech.ro
Ce riști dacă circuli fără ITP în 2026. Amenzi și sancțiuni prevăzute de lege
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj