ANUNŢ IMPORTANT pentru toţi cei care ZBOARĂ CU AVIONUL. O interdicţie a fost eliminată

Agenția Europeană pentru Securitatea Aeriană (EASA) a dat vineri undă verde companiilor aeriene europene să-și lase pasagerii, după realizarea unui studiu de impact, să folosească aparatele electronice, inclusiv telefoanele, pe toată durata zborului, transmite AFP.
Marius Neagu
27 sept. 2014, 09:00
ANUNŢ IMPORTANT pentru toţi cei care ZBOARĂ CU AVIONUL. O interdicţie a fost eliminată

Pe lângă telefoanele mobile, sunt avute în vedere tabletele, laptopurile și alte gagdeturi cum sunt e-reader-ele sau player-ele. Acestea vor putea fi folosite în toate etapele zborului, inclusiv la decolare sau aterizare, fără a trebui utilizat ‘modul avion’.

EASA subliniază însă că fiecare companie aeriană va trebui în prealabil să analizeze impactul asupra sistemelor de bord al semnalelor generate de aparatele electronice, urmând să ia o decizie privind autorizarea sau nu a folosirii lor, în funcție de rezultatele studiului.

Utilizarea dispozitivelor electronice pe avioanele de linie în toate fazele zborului, mult timp interzisă în SUA și Europa din considerente de securitate, a fost autorizată în noiembrie 2013 de EASA cu condiția setării lor pe ‘modul avion’ și cu excepția laptopurilor.

CITEŞTE ŞI Zeci de români au trecut prin CLIPE DE GROAZĂ. Avionul în care se aflau a fost cuprins de fum

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii au anunțat vreme extremă în România. Cod galben de caniculă și avertizare de vijelii | HARTA
Fanatik.ro
Gigi Becali și-a pierdut încrederea în transferul de 1,3 milioane de euro la FCSB: „Nu-i problemă că mai iau o țeapă!”
Capital.ro
Românii din această țară pot ieși la pensie la 63, 65 sau 67 de ani. Condiția care face diferența
Playtech.ro
Țara de lângă România unde se câștigă până la 1.500 de euro la cules de fructe. Cazarea și masa sunt asigurate
Adevarul
Muncitori din Nepal și Sri Lanka, la scăldat în Ciorogârla: „Veniți în România!”. Imaginile au devenit virale și au stârnit reacții
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
L-a cunoscut pe ”cel mai mare antrenor român” din istorie și a rămas uluit: ”Un adevărat domn, era de altă clasă!”
MediaFlux
Donald Trump amenință să atace o nouă țară din Orientul Mijlociu: Îi bombardăm de nu se văd
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat