APIA 2024. Subvenții de peste 1,3 miliarde de euro pentru fermierii români, până la finalul acestui an

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) va vira peste 1,3 miliarde de euro în conturile fermierilor până la finalui anului.
Alina Costache
06 sept. 2024, 19:39
APIA 2024. Subvenții de peste 1,3 miliarde de euro pentru fermierii români, până la finalul acestui an
Subvenții APIA 2024. 1,3 miliarde de euro pentru fermierii români

APIA va vira, până la finalul acestui an, subvenții în cuantum total de peste 1,3 miliarde de euro în conmturile fermierilor români, anunță secretarul de stat Adrian Pintea.

O mare parte din acești bani vor fi plătiți în perioada 16 octombrie – 30 noiembrue, atunci când APIA va efectua plățile în avans pentru campania 2024.

„În data de 16 octombrie, așa cum a fost anunțat de către APIA și de către Ministerul Agriculturii, vom demara plata avansului, avans care se va finaliza la data de 30 noiembrie. Comisia Europeană a aprobat, pentru anul de cerere 2024, ca plata avansului pentru plățile directe, tot ce este din FEGA să se acorde în proporție de 70%, iar acele măsuri pe care APIA le are delegate de la AFIR, în proporție de 85%.

Al doilea lucru care este important este că Ministerul Agriculturii are deja acești bani în cont. Noi am preconizat ca APIA să dea undeva la 1 miliard de euro în avans, iar în preajma datei de 16 octombrie va fi și virat în contul agenției, pentru a scurta acel decalaj între autorizarea la plată a unei cereri și plata efectivă, adică tot ce se autorizează astăzi să poată fi plătit a doua zi de către cei de la APIA”, a precizat Adrian Pintea, potrivit agro-tv.ro.

Citește și: Ministerul Mediului a făcut anunțul! Se dau minim 10.000 de euro de la stat pentru fiecare fermier care respectă această condiție de cel puțin doi ani

După finalizarea plăților în avans, APIA va vira alte 300 – 400 de milioane de euro către fermieri, pe parcursul lunii decembrie 2024.

„Undeva în jurul datei de 2 decembrie, după ziua națională, va demara și plata finală, unde vor intra toți fermierii care au depus cerere în anul 2024. Cei care au primit avans vor primi diferența, iar cei care nu au primit avans, vor lua suma integrală. Preconizez că în decembrie, fiind și o lună scurtă, se vor acorda undeva la 300-400 de milioane de euro. Așa că, pentru anul acesta, preconizăm să dăm undeva la 1,4 miliarde de euro, având în vedere că întreaga anvelopă acordată de către Comisia Europeană este de 1,9 miliarde de euro”, a mai subliniat Pintea.

Citește și: Ordonanţa austerităţii. Se opresc toate angajările, iar banii necheltuiţi pentru proiectele cu fonduri UE, PNRR și fonduri bugetare sunt luați de guvern. Interzis la cheltuielile cu mobilier, mașini, consultanță, training. Vestea bună este că mulţi români pot scăpa de datoriile la stat până la sfârşitul anului

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Suma colosală pe care o încasează Istvan Kovacs! Câți bani câștigă la Campionatul Mondial 2026
Capital.ro
Schimbare majoră pentru șoferi din iulie 2026. Toate mașinile vor fi obligate să aibă aceste sisteme
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți