Aproape 70% dintre români susţin unirea cu Republica Moldova până în 2018

Rezultatele unui sondaj realizat de Inscop arată că 67,9% dintre români susțin unirea cu Republica Moldova până în 2018, când se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire, în timp ce doar 14,8% mai degrabă nu o susțin.
Iulian Tudor
31 iul. 2015, 09:54
Aproape 70% dintre români susţin unirea cu Republica Moldova până în 2018

Procentul de acord este foarte mare și confirmă date anterioare culese și interpretate în cadrul barometrului Inscop-Adevărul despre România. Desigur, ideea celor 100 de ani de la Marea Unire are în mod evident o puternică notă unionistă, dar acest 2018 pune în fața respondenților și un termen foarte apropiat, ‘palpabil’„, a explicat Darie Cristea, director general Inscop, potrivit unui comunicat de presă.

Potrivit aceluiași sondaj, 52,6% dintre români afirmă că au o părere bună despre câștigarea alegerilor pentru Primăria Chișinăului de către Dorin Chirtoacă, în timp ce 6,9% au o părere proastă, numărul de non-răspunsuri fiind de 40,5%.

Numărul de non-răspunsuri este foarte mare, ceea ce atrage atenția asupra principalei probleme a raportării românilor la Republica Moldova — o informare precară a românilor în legătură cu evenimentele de peste Prut. (…) Fenomenul nu trebuie asociat atât de mult cu personalitatea lui Dorin Chirtoacă — puțin notoriu în România — ci cu tendința generală de susținere a parcursului european al Republicii Moldova„, arată Darie Cristea.

67,8% dintre respondenți spun că România ar trebui să ușureze acordarea cetățeniei pentru basarabeni. 17,5% nu sunt de acord, iar 14,6% aleg să nu răspundă sau nu știu. Totodată, 56,3% dintre români cred că țara noastră ajută suficient Republica Moldova pentru a se integra în UE, 29,6% cred că ar trebui să facă mai mult.

46% cred că integrarea Republicii Moldova în UE depinde mai mult de voința cetățenilor săi și a politicienilor locali, în timp ce 40,5% consideră că depinde mai mult de ajutorul dat de România și alte state europene, relevă aceeași cercetare.

„Barometrul Inscop — Adevărul despre România” a fost realizat de Inscop Research la comanda „Adevărul” în perioada 9 — 14 iulie 2015. Volumul eșantionului a fost de 1.075 persoane și este reprezentativ pentru populația României de 18 ani și peste 18 ani.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
Șeful din Energie care a câștigat peste 2 milioane de lei anul trecut. Omul adus în politică de Sorin Grindeanu a rămas cu un bonus simbolic după „tăierile lui Bolojan”
Capital.ro
Bani de la stat pentru părinți. Ministerul Muncii a majorat ajutorul acordat lunar. Se aplică din aprilie
Playtech.ro
Ce salariu are un dascăl în 2026. Suma pe care o încasează ajutorul preotului
Adevarul
Nota de plată a partidelor: cine a încasat cei mai mulți bani de la stat și pe ce au fost cheltuiți
wowbiz.ro
Mister tot mai mare în cazul fetițelor din Mureș! Ce au spus Rebeca și Melisa în fața psihologului și de ce a fost sesizată Protecția Copilului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este medicul găsit fără viață într-un bloc incendiat din Sectorul 3 al Capitalei. Acesta ar fi fost înjunghiat
iamsport.ro
Prunea l-a desființat pe Florin Tănase: ”Cum e posibil să te prezinți așa la națională? Nu îi mai chemați, frate!”
MediaFlux
Trump ia serios în considerare retragerea SUA din NATO! Anunțul președintelui: „Sunt un tigru de hârtie”
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj