Apropiat de-ai lui Călin Georgescu, trimis în judecată pentru incitare la violență și ură. Ce a decis instanța cu privire la acesta

Un apropiat de-ai lui Călin Georgescu a fost trimis în judecată pentru incitare la violență și ură. Este o lovitură dură dată omului de afaceri, care este înglodat în datorii din cauza unui împrumut în franci elvețieni.
Irina Dumitrescu
15 apr. 2025, 20:04
Apropiat de-ai lui Călin Georgescu, trimis în judecată pentru incitare la violență și ură. Ce a decis instanța cu privire la acesta
Apropiat de-ai lui Călin Georgescu, trimis în judecată pentru incitare la violență și ură. Ce a decis instanța cu privire la acesta

Bruno Mihăilescu, apropiat de-ai lui Călin Georgescu, aflat sub control judiciar, a fost trimis în judecată, fiind acuzat de săvârșirea următoarelor infracțiuni: incitare la violenţă, ură sau discriminare, ameninţare, promovarea cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni de genocid, contra umanităţii şi de crime de război, precum şi promovarea, în public, de idei, concepţii sau doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe.

Apropiat de-ai lui Călin Georgescu, trimis în judecată

Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a anunțat că procurorii au dispus, pe 19 martie 2025, trimiterea în judecată a cinci inculpați, aflați sub control judiciar, precum și a lui Bruno Mihăilescu.

Citește și : Bogdan Peșchir (BOGPR) face Paștele după gratii. Judecătoria Sectorului 5 a dispus prelungirea cu 30 de zile a mandatului de arestare

Autoritățile vizează mesajele sale instigatoare la violență și ură, postate pe rețelele sociale în contextul anulării turului II al alegerilor prezidențiale din România. Bruno Mihăilescu, unul dintre fondatorii Traciei Unite, este un om de afaceri apropiat de Călin Georgescu, ce l-a amenințat pe un jurnalist care a dezvăluit cum bani proveniți din Rusia au influențat voturile românilor în campania prezidențială.

Acesta mai este vizat de autorități și pentru faptul că nu a reușit să restituie un contract de credit având ca obiect împrumutul sumei de 113.000 de franci elvețieni în anul 2008, existând încă din 2018 înregistrată o cerere de executare silită.

Citește și : Congresmenii americani, satisfăcuți de explicațiile președintelui Ilie Bolojan referitoare la anularea alegerilor prezidențiale din luna decembrie: „Au fost mulțumiți de clarificările oferite și nu au exprimat îngrijorări legate de eventuale probleme la scrutinul din mai”

În dosar se arată că la data de 15.05.2018, executorul judecătoresc a emis o serie de adrese de înființare a popririi asupra conturilor debitorilor, o somație, precum și încheierea de stabilire a cheltuielilor de executare. La data de 21.05.2018, executorul judecătoresc a comunicat debitorilor somația mobiliară, adresele de înființare a popririi, încheierea de stabilire a cheltuielilor de executare, încheierea de încuviințare a executării silite, titlul executoriu.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Adio, Darius Olaru? Marius Baciu a vorbit despre ofertele căpitanului lui FCSB: „Sunt bucuros că am reușit să lucrăm împreună aceste două meciuri”
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de case și terenuri. Ce trebuie să faci după vânzare, moștenire sau donație. Fără aceste documente, Cartea Funciară nu poate fi modificată
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți