Trei drone venite din Irak au fost doborâte duminică de forțele saudite, într-un nou incident care tensionează relațiile dintre țările din Golf și actorii regionali ostili, în ciuda armistițiului încheiat în aprilie cu Iranul.
Ucraina a lansat cel mai devastator atac asupra Moscovei din ultimul an
Arabia Saudită a anunțat că a interceptat și distrus duminică dimineață trei drone care au intrat în spațiul său aerian dinspre Irak.
Purtătorul de cuvânt al ministerului apărării, generalul-maior Al-Maliki, a declarat că instituția „își rezervă dreptul de a răspunde la momentul și locul potrivit”, potrivit unui comunicat publicat pe platforma X, anunţă Reuters.
Ostilitățile s-au redus, dar dronele continuă să fie lansate
Arabia Saudită a subliniat că va lua toate măsurile necesare pentru a face față tentativelor de „încălcare a suveranității Regatului, a securității acestuia și a siguranței cetățenilor și rezidenților săi de pe teritoriul său”.
Citește și : Se strânge lațul pentru ruși? Invadarea Ucrainei, judecată de un tribunal special pe care îl susțin 36 de țări!
Incidentul survine după ce singura centrală nucleară a Emiratelor Arabe Unite a fost lovită duminică dimineață de o dronă.
Deși ostilitățile legate de conflictul cu Iranul s-au redus după armistițiul din aprilie, drone continuă să fie lansate din Irak spre țările din Golf, printre care Arabia Saudită și Kuweit.