Arabia Saudită, dispusă să trimită trupe la sol în Siria să lupte împotriva Statului Islamic

Arabia Saudită este dispusă să trimită trupe la sol în Siria pentru a lupta împotriva grupării Stat Islamic, în cazul în care coaliția internațională condusă de SUA decide să lanseze astfel de operațiuni terestre, relatează Reuters, citând un consilier al Ministerului Apărării din această țară.
Filip Stan
04 feb. 2016, 19:45
Arabia Saudită, dispusă să trimită trupe la sol în Siria să lupte împotriva Statului Islamic

„Regatul este gata să participe la orice operațiuni terestre împotriva Stat Islamic pe care coaliția ar putea conveni să le lanseze în Siria”, a declarat generalul de brigadă Ahmed Asseri, care este și purtătorul de cuvânt al coaliției conduse de Arabia Saudită în Yemen, într-un interviu pentru postul Al-Arabiya.

Întrebat despre această afirmație la un briefing al Departamentului de Stat al SUA, purtătorul de cuvânt John Kirby a spus că coaliția susține în general contribuțiile sporite ale partenerilor săi în lupta împotriva SI, dar a precizat că nu are cunoștință despre o astfel de propunere, notează Agerpres.

„Nu doresc să comentez asupra acestui lucru până când nu vom avea șansa de a vedea declarația”, a spus el.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
El este fotbalistul din Iran care a fost condamnat la moarte cu doar câteva zile înaintea bombardamentelor. Unde se află acum
Capital.ro
Doliu în televiziune. Iubita actriță a murit. Cancerul a învins-o. Toată lumea a văzut-o la TV
Playtech.ro
De ce se poartă mărţişorul la piept: Mulţi îl ţin la mână, însă e greşit, conform tradiţiei
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dubla medaliată olimpică din Iran speră ca atacul lansat de SUA și Israel să îi scape țara de actualul regim! Sportiva reprezintă Bulgaria acum
MediaFlux
Iranul a răspuns cu riposte în întreaga regiune, de la Dubai la Doha, după atacurile Israelului și SUA. Ayatollahul Ali Khamenei, în viaţă
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj