Arabia Saudită, vizată de un atac cibernetic „avansat”

Autorităţile de la Riyadh au anunţat că au detectat un atac cibernetic "avansat" care a vizat Arabia Saudită, reprezentând o nouă tentativă a hackerilor de a perturba sistemele informatice guvernamentale din această ţară, informează site-ul postului France 24.    
Alina Costache
21 nov. 2017, 05:13
Arabia Saudită, vizată de un atac cibernetic

Centrul de Securitatea Cibernetică al Administraţiei saudite a transmis că atacul cibernetic a implicat folosirea programului de tip malware „Powershell”, însă nu a făcut niciun comentariu în legătura cu posibila sursă a atacului şi nici ce instituţii au fost vizate.

Arabia Saudită a fost în trecut victima mai multor atacuri cibernetice, cel mai grav fiind înregistrat în anul 2012, atunci când hackerii au folosit programul de tip malware „Shamoon” pentru a ataca sectorul energetic saudit.

Oficialii americani declarau la acel moment că există suspiciuni privind implicarea Iranului în acel atac cibernetic.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultima postare a femeii din Râmnicu Vâlcea, moartă în urma unei intervenții estetice! Avea doar 45 de ani
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care a ajuns Gabi Tamaș, după filmările de la Survivor România. Fostul Faimos s-a bucurat de timpul liber
Capital.ro
Banii pe care proprietarii trebuie să îi plătească la bloc. Mulți nu știu unde se duc banii din fondul de rulment și fondul de reparații. În ce scopuri sunt folosiți
Playtech.ro
Cât costă o noapte de cazare în hotelul Simonei Halep din Mamaia. Preţurile pentru 1 mai 2026 nu sunt deloc mici
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
wowbiz.ro
EXCLUSIV | „Lucrurile erau deja împărțite!” Ce s-a întâmplat, de fapt, între Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de divorț. Dezvăluirile avocatului Adrian Cuculis
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia de 45 de intrată în comă după un lifting facial s-a stins din viață
iamsport.ro
Mircea Lucescu a vrut să-l transfere la Dinamo, dar Securitatea a blocat mutarea: ”Am aflat după 10 ani!”
MediaFlux
Se recomandă cetățenilor să facă rezerve în casă. Bani cash în caz de colaps digital
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR