Arena Naţională se închide pentru EURO 2020. Gazonul, schimbat a zecea oară în ultimii 10 ANI

Ionuț Stroe, ministrul Tineretului și Sportului, a anunţat că gazonul de pe Arena Națională va fi înlocuit cu unul hibrid. Cel mai mare stadion din România nu va mai fi disponibil pentru meciurile din Liga 1, tocmai pentru a proteja noua suprafață de joc în vederea Euro 2020.
Filip Stan
04 feb. 2020, 15:54
Arena Naţională se închide pentru EURO 2020. Gazonul, schimbat a zecea oară în ultimii 10 ANI

Arena Națională se va închide pe 28 martie, în vederea pregătirilor pentru Euro 2020. România va găzdui patru meciuri, iar gazonul va fi schimbat cu unul hibrid.

„Arena Națională beneficiază de expertiza a doi reprezentanți UEFA. Misiunile de inspectare a UEFA s-au terminat, ultima a fost pe 15 ianuarie. Vom avea gazon de cea mai bună calitate, gazon hibrid. Se schimbă gazonul și ne trebuie o perioadă de acomodare. La finalul lui martie vom întrerupe competițiile pentru a avea un gazon de cea mai bună calitate”, a spus Ionuț Stroe.

Aceasta va fi a zecea suprafață de joc instalată pe Arena Națională de la inaugurare până în prezent.

România, în grupă cu Olanda, Ucraina şi Austria dacă se califică la Euro 2020

Arena Națională va găzdui o optime de finală, pe 29 iunie, și trei meciuri în Grupa C, după cum urmează:

Duminică, 14 iunie, ora 18:00: Austria – câștigătoarea play-off-ului A (dacă aceasta este este România) sau D din Liga Națiunilor (ora 18:00)

Joi, 18 iunie, ora 15:00: Ucraina – câștigătoarea play-off-ului A A (dacă aceasta este este România) sau D din Liga Națiunilor

Luni, 22 iunie, ora 18:00: Ucraina – Austria.

Dacă va câştiga play-off-ul din Liga Naţiunilor şi va ajunge la Euro 2020, România va juca două mecuri la Bucureşti, cu Austria şi Olanda, şi unul la Amsterdam, cu Olanda.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Când a aflat Alina Pușcău că suferă de o boală necruțătoare! Momentul în care au apărut primele simptome
Fanatik.ro
MM Stoica, mesaj pentru Prunea și alți contestatari: „Mi-e greu să dau replică unor oameni care scurmă. Ar fi ca un concediu la groapa de gunoi de la Glina”. Exclusiv
Capital.ro
Marile rețele comerciale din România reduc consumul de energie. AMRCR anunță măsuri voluntare aplicate în magazine și spațiile administrative
Playtech.ro
Câte vacanțe vor avea elevii în anul școlar 2026-2027. Toate perioadele în care copiii nu vor merge la școală
Adevarul
De ce Dunărea continuă să scadă, deși România nu a fost ferită de ploi. Explicațiile directorului de prognoză INHGA: „La prima vedere, într-adevăr, pare un paradox”
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fotbalul românesc este îndoliat! S-a stins din viață Silviu Stănescu, fostul antrenor al Universității Craiova
iamsport.ro
Edi Iordănescu a numit cei doi jucători pe care regretă că nu i-a convocat la Euro 2024: ”Îmi pare rău, dar asta e situația”
MediaFlux
Rusia s-a răzgândit! Răsturnarea de situație privind războiul din Ucraina
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România