Armata siriană a eliberat şi ultima fortăreaţă a Statului Islamic din provincia Homs

Armata siriană a eliberat de jihadişti şi ultima fortăreaţă a acestora din provincia Homs, după luni de bătălii între armata siriană şi gruparea Stat Islamic.
Iulian Tudor
07 aug. 2017, 12:00
Armata siriană a eliberat şi ultima fortăreaţă a Statului Islamic din provincia Homs

Forţele guvernamentale au întreprins operaţiuni susţinute în bastioanele jihadiştilor din Homs şi au reuşit să securizeze oraşul la sfârşitul săptămânii trecute, a informat agenţia de presă siriană SANA.

Citeşte şi O supravieţuitoare care a scăpat de jihadişti face mărturisiri şocante: Eram violată în fiecare zi. Am vrut să mă sinucid

„Unităţi ale armatei au ţintit cu precizie poziţiile islamiştilor. Aceştia s-au retras din faţa atacurilor guvernamentale şi au fugit apoi în deşertul Al-Badia”, în timp ce principalii lideri jihadişti din oraşul strategic au fost ucişi de către armată, iar echipamentele lor militare, distruse, a explicat o sursă militară pentru agenţia de presă siriană.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Marele secret al Ștefaniei Szabo a fost dezvăluit! Medicul din Buzău ar fi avut o relație cu un bărbat cu familie: ”Părea să o apese”
Fanatik.ro
Ce spunea Ciprian Ciucu despre Steaua și FCSB în urmă cu 3 ani. Mesaj virulent al noului primar al Bucureștiului
Capital.ro
Călin Georgescu, despre o nouă candidatură la președinție: Voi fi parte din schimbare. Și România, la fel. Sunt absolut convins!
Playtech.ro
Lista completă a pensionarilor scutiți de CASS în 2026. Cine nu trebuie să plătească contribuția și cum se aplică regula
Adevarul
Exit-poll-urile și sondajele au eșuat masiv în București. „E fără precedent. Am avut trei case de sondare care au manipulat”
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
Salariul minim ar urma să fie înghețat în 2026. Ordonanța de urgență pregătită de Executiv
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga, atac necruțător la adresa lui Ciolacu: ”A câștigat fiica unui PSD-ist prins că fura și la noi, deci nu mă surprinde scorul de la Buzău”
MediaFlux
Avertisment sumbru inclusiv pentru România. Ce se întâmplă acum la Cernobîl ne afectează direct
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Ce este tractografia RMN și cum ajută la înțelegerea afecțiunilor neurologice