Armata ucraineană a lovit cel mai mare terminal petrolier din Peninsula Crimeea, ocupată de ruși

Un incendiu a izbucnit luni dimineață, 7 octombrie, la un depozit de petrol din orașul Feodosia, situat pe coasta peninsulei Crimeea de la Marea Neagră, conform declarațiilor oficialilor numiți de Moscova.
Filip Stan
07 oct. 2024, 13:13
Armata ucraineană a lovit cel mai mare terminal petrolier din Peninsula Crimeea, ocupată de ruși

Armata ucraineană a confirmat că a lovit în timpul nopții un terminal petrolier din Feodosia, în Crimeea ocupată de Rusia, ceea ce ar reprezenta distrugerea uneia dintre cele mai importante ținte din zonă.

„Terminalul Feodosia este cel mai mare din Crimeea în ceea ce privește transbordarea produselor petroliere, care au fost utilizate, printre altele, pentru a satisface nevoile armatei ruse de ocupație”, a declarat armata ucraineană într-o declarație pe Telegram, potrivit Hotnews.

Oficialii ruși din Crimeea au introdus o stare de urgență „tehnică” în orașul Feodosia, din cauza incendiului. Aceștia au afirmat că nu au existat victime în urma incidentului, potrivit lui Oleg Kryuchkov, un consilier al șefului instalat de Rusia în Crimeea, care a publicat informațiile pe Telegram, citând declarațiile șefului administrației din Feodosia.

Deocamdată, nu au fost furnizate detalii cu privire la cauzele incendiului. Canalul de Telegram Baza, cunoscut pentru sursele sale din cadrul serviciilor de securitate ruse, a raportat că mai multe rezervoare de combustibil au luat foc după ce locuitorii au auzit o serie de explozii puternice în Feodosia. Reuters nu a putut verifica în mod independent aceste informații, iar oficialii ucraineni nu au făcut încă niciun comentariu.

Citește și: Pentagonul nu este de acord cu cererea lui Zelenski, ca statele membre NATO să doboare dronele ruseşti care le traversează spaţiul aerian: „Ar însemna să ne implicăm într-un război într-un mod diferit”

În plus, Ministerul rus al Apărării a anunțat că sistemele sale de apărare aeriană au distrus 12 drone ucrainene deasupra Peninsulei Crimeea. Traficul rutier în unele părți ale Feodosiei a fost restricționat temporar, potrivit declarațiilor oficialilor ruși din Crimeea, publicate pe rețelele de socializare.

Atacurile aeriene și maritime cu drone ale Ucrainei asupra țintelor militare rusești din Crimeea au avut loc frecvent de-a lungul conflictului, avariind sau distrugând mai multe nave și șantiere de reparații navale din portul Sevastopol și lovind alte obiective militare. Moscova își folosește flota din Marea Neagră pentru a lansa lovituri cu rază lungă asupra Ucrainei și pentru a proiecta puterea în Orientul Mijlociu și Europa, folosind Crimeea ca o bază strategică esențială.

Citește și: Mark Rutte, noul secretar general al NATO, spune că dronele ruseşti care încalcă spaţiul aerian al ţărilor membre trebuie să fie doborâte: „Acest lucru este important pentru NATO îîn ansamblu”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Lovitură pentru Universitatea Craiova! Jucătorul dorit de Mihai Rotaru a semnat până în 2029 cu altă echipă
Capital.ro
Banii cash se schimbă complet. Se pregătește o revoluție a numerarului. Bancnotele viitorului au fost deja prezentate
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți