Armenia fierbe: Zeci de arestări după ciocniri între poliţie şi manifestanţi. Luarea de ostatici continuă

Zeci de persoane, printre care opozanți ai președintelui armean Serj Sarkisian, au fost arestate joi la Erevan, după o noapte de violențe între polițiști și manifestanți nemulțumiți de felul în care autoritățile au gestionat o luare de ostatici care continuă de cinci zile într-o secție de poliție din capitală, relatează AFP.
Filip Stan
21 iul. 2016, 10:03
Armenia fierbe: Zeci de arestări după ciocniri între poliţie şi manifestanţi. Luarea de ostatici continuă

Miercuri seară, manifestanții i-au atacat cu pietre pe polițiștii desfășurați în jurul secției în care s-a baricadat de duminică un grup de bărbați înarmați, având legături cu opoziția din Armenia.

Poliția a ripostat cu gaze lacrimogene și grenade asurzitoare.

Cel puțin 51 de persoane, printre care 29 de polițiști, au fost rănite în aceste ciocniri, conform celui mai recent bilanț anunțat de Ministerul Sănătății.

„Ceea ce s-a întâmplat este inacceptabil”, a declarat premierul armean Ovik Abraamian, în ședința de guvern de joi, subliniind că „este imposibilă obținerea de schimbări reale prin violență”, relatează Agerpres.

În jur de 2.000 de oameni au continuat să manifesteze până în zori, ridicând baricade, înainte de a fi dispersați de poliție, care a operat zeci de arestări.

Departamentul de stat al SUA a condamnat „recurgerea la violență” și a chemat guvernul de la Erevan „să gestioneze situația cu reținere”.

Patru ostatici au fost eliberați deja, dar alți patru — printre care comandantul adjunct al poliției naționale, Vardan Eguiazarian, și cel al poliției din Erevan, Valeri Osipian — sunt în continuare captivi în clădire.

Atacatorii, care au pus mâna pe un arsenal important al poliției, cer demisia președintelui Serj Sarkisian și eliberarea opozantului Jirair Sefilian, arestat în luna iunie pentru posesie de arme și acuzat că a intenționat să ocupe clădiri guvernamentale și centre de telecomunicații din Erevan.

Mai mult de 1.500 de armeni au ieșit luni pe străzile din Erevan pentru a protesta împotriva guvernului și a cere rezolvarea pașnică a crizei.

Jirair Sefilian, un critic virulent al regimului, a mai fost arestat în 2006 și închis timp de 18 luni după ce a chemat la „răsturnarea prin violență a guvernului”. El a mai fost reținut pentru scurt timp în 2015, pentru tentativă de lovitură de stat.

Președintele Serge Sarkissian, un fost militar, a fost ales în 2008, în urma unui scrutin contestat de opoziție. Zece persoane și-au pierdut viața în protestele care au urmat alegerii sale.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Fiica Loredanei Groza arată senzațional la 27 de ani! Elena Boncea a făcut furori pe podium, pentru o cauză nobilă!
Fanatik.ro
Prezența la vot – Alegeri prezidențiale 2025, turul 2. Aici poți vedea LIVE rezultatele de la BEC. Record de participare în diaspora, numărul votanților a trecut deja de 130.000. Update
Capital.ro
Abonament pentru șoferi în România. Banii se retrag automat din cont. 12 plăți pe an ca să circuli legal
Playtech.ro
Se schimbă liderul în cursa pentru Cotroceni. Sondajul Polymarket indică o răsturnare de situație. Cine este favorit
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
„Vaccinurile inverse”: soluția revoluționară pentru bolile autoimune și alergii. Un nou „Sfânt Graal” al medicinei
wowbiz.ro
"M-a sunat și..." ULTIMA DISCUȚIE dintre Eugen Cristea și Cristina Deleanu, înainte să moară. Ce i-a transmis femeia cu care era de 40 de ani, la telefon
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Irinel Columbeanu nu mai are bani nici de azil. Datoriile cresc
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Ploi torențiale, furtuni și ninsori în acest weekend, în România. Ce județe sunt vizate
Cancan.ro
Surpriză la urnele de votare din diaspora! De unde aleg să pună ștampila cei mai mulți români, până la ora asta
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Călin Georgescu a acceptat. Decizia lui George Simion, fix înainte de alegeri: Așa cum îmi cereți!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Băiețel de 7 ani mort după ce a fost pedepsit de părinți să mănânce forțat
Cum să-ți ”păcălești” stomacul. Alimentele care îți taie pofta de mâncare și nu îngrașă
MediaFlux
Răsturnare în sondaje! Nicușor Dan „a trecut pe primul loc în țară”, anunță directorului INSCOP: În ultimele 10 zile a crescut constant, iar George Simion a scăzut constant
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
TikToKrația: Comisia Europeană acuză din nou algoritmii că dictează ce gândim, în plină democrație