Armenia se îndreaptă spre alegeri anticipate

Poliţia monitoriza miercuri noi proteste la Erevan, capitala Armeniei, faţă de clasa politică iar prim-ministrul interimar a sugerat noi alegeri parlamentare pentru a soluţiona criza politică, scrie Reuters.
Iulian Tudor
25 apr. 2018, 15:06
Armenia se îndreaptă spre alegeri anticipate

„Lupta nu s-a încheiat”, a declarat Susana Adamyan, o protestatară în vârstă de 21 de ani, care ţinea în mână o pancartă prin care făcea apel la oameni să participe la proteste.

Protestele anti-guvernamentale care au scos în stradă zeci de mii de persoane în ultimele două săptămâni au provocat demisia fostului prim-ministru, Serzh Sarksyan.

Demonstranţii, conduşi de liderul opoziţiei Nikol Pashinyan, l-au acuzat pe Sarksyan că a modificat Constituţia pentru a rămâne la putere, potrivit news.ro

Citeşte şi Premierul Armeniei, Serge Sarkisian, a demisionat

Prim-ministrul interimar, Karen Karapetyan, a sugerat miercuri că ar trebui organizate alegeri anticipate pentru a se vedea câtă susţinere are de fapt Pashinyan şi dacă ar fi potrivit ca prim-ministru.

„Ce înseamnă „candidatul poporului”? Nu cunosc nicio ţară în care un prim-ministru este ales astfel. Există alegeri pentru acest lucru. Dacă el este alegerea oamenilor, înseamnă că va fi ales”, a afirmat Karapetyan.

Economia Armeniei ar avea de suferit dacă această criză va continua, conform prim-ministrului. El nu a precizat când ar urma să aibă loc noile alegeri.

Preşedintele armean, Armen Sarkissian, a declarat că va începe discuţiile cu partidele pentru a încerca să rezolve criza.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
David Popovici, întâlnire neașteptată cu unul dintre cei mai importanți români. „Nu se uită niciodată”
Capital.ro
Noi reguli pentru șoferii pensionari. Schimbare la reînnoirea permisului de conducere
Playtech.ro
Pensia anticipată 2026. Câţi bani pierzi dacă vrei să ieşi la pensie mai devreme cu trei, patru sau cinci ani
Adevarul
Fiului lui Ramzan Kadîrov i-a fost scoasă splina, e slăbit și riscă să-și piardă vedere. Gărzile sale, în stare gravă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier grav în Bistrița Năsăud! Un bărbat și-a pierdut viața după ce a fost izbit de o mașină. Acesta a traversat neregulamentar strada
iamsport.ro
Radu Naum l-a auzit pe Gigi Becali și s-a enervat: ”Ce aveți în seara asta? Doamne ferește!”
MediaFlux
Cât de aproape suntem de recesiune. Ministrul Finanțelor dezvăluie scenariul cel mai negru
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat