Arpad Paszkany vrea să vândă CFR Cluj pentru 125 de milioane de euro

Principalul finanţator al CFR-ului caută cumpărător pentru a ceda pachetul majoritar de acţiuni. Arpad Paszkany a cerut o sumă colosală, de 125 de milioane de euro, pentru a vinde clubul. Omul de afaceri mizează în atragerea unui posibil cumpărător pe capitalul de imagine câştigat la ultima participare din Liga Campionilor, atunci când formaţia sa a încheiat grupa H cu 10 puncte, reuşind să o învingă şi pe Manchester United chiar la ea acasă.
Iulian Tudor
04 feb. 2014, 09:09
Arpad Paszkany vrea să vândă CFR Cluj pentru 125 de milioane de euro

Arpad Paszkany a ajuns într-un punct în care nu mai poate susţine CFR Cluj aşa cum ar dori, după cum recunoaşte chiar el. Omul de afaceri a şi mandatat încă din vara trecută o companie specializată în management sportiv, KPMG Sports Advirsory, să se ocupe de găsirea unor parteneri care să investească la CFR Cluj sau chiar să găsească pe cineva interesat să cumpere pachetul majoritar de acţiuni.

„Am petrecut mai bine de un deceniu pentru a creşte echipa, şi am cheltuit o gramadă de timp, energie şi foarte mulţi bani. Am ajuns la un punct în care nu pot merge mai departe de unul singur. Suntem aproape de elita Europei, dar acum e nevoie de o investiţie mult mai mare pentru a face pasul următor”, a spus principalul finanţator al CFR-ului pentru insideworldfootball.com.

Conform aceleiaşi surse, ar exista anumit interes pentru o colaborare cu CFR Cluj din partea unor companii din China, dar şi din Orientul Mijlociu.

Paszkany ar dori 125 de milioane de euro pentru a-şi vinde echipe şi e foarte greu de crezut că îşi va găsi şi cumpărător.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Octavian Popescu, urmărit de una dintre cele mai frumoase femei din online. Focoasa brunetă a furat toate privirile la FCSB – Auda 2-3. Foto exclusiv
Capital.ro
Banii pe care proprietarii nu trebuie să îi plătească la bloc în acest caz. Costurile de la întreținere care nu se datorează
Playtech.ro
Unde este mai sigur să-ți ții economiile? Românii au două favorite clare, aşa încearcă să nu piardă bani din cauza inflației
Adevarul
Povestea mamei care și-a schimbat cariera învățând cot la cot cu copiii. „Am fost cofetar până la 43 de ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
A aflat despre plecarea lui Borza și a izbucnit: ”Rapid minte că aduce și vinde de foame de bani! Ce rușine de administrație”
MediaFlux
Statul acordă câte 1.000 de lei lunar, sprijin pentru tineri. Guvernul a aprobat o primă de angajare
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România