Asesoft Ploieşti, A DOUA VICTORIE în EUROCUP

Echipa masculină de baschet CSU Asesoft Ploieşti a învins clar formaţia lituaniană Lietuvos Rytas Vilnius, cu scorul de 103-83 (30-18, 26-20, 24-23, 23-22), miercuri, Sala Sporturilor "Olimpia", în al doilea său meci contând pentru Grupa E din Eurocup.

22 oct. 2014, 19:15

Asesoft a luat o opţiune importantă pentru victorie încă din primul sfert, la finalul căruia avea un avans de 12 puncte (30-18). La jumătatea întâlnirii, campioana României se distanţase la 18 puncte de formaţia baltică, 56-38. În finalul sfertului al treilea, avansul ploieştenilor crescuse la 23 de puncte (80-57). oaspeţii s-au apropiat în ultimul sfert la doar zece puncte (90-80, min. 37), dar CSU a gestionat bine finalul şi s-a impus cu 103-83.

Lietuvos Rytas Vilnius, câştigătoare a competiţiei în sezoanele 2004-05, 2008-09, învinsese la debutul ediţiei actuale pe Partizan NIS Belgrad cu 92-65, iar CSU Asesoft câştigase în Rusia, 81-75 cu Krasnîi Oktiabr Volgograd.

Gerald Lee şi Dee Brown au fost cei mai buni oameni ai campioanei României în meciul de miercuri, iar de la oaspeţi s-a remarcat Juskevicius.

Pentru Asesoft au jucat: Michalis Pelekanos 13 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă, Dragan Labovic 7 p, 1 rec, Dee Brown 18 p, 4 rec, 14 pd, Alhaji Mohammed 13 p, 4 rec, 3 pd, Gerald Lee 19 p, 1 pd, Christopher Cooper 2 p, 3 rec, Jonte Flowers 14 p, 6 rec, 2 pd, Marius Runkauskas 8 p, 3 rec, 2 pd, Jarvis Hayes 9 p. Antrenor: Vladimir Arnautovic.

La Lietuvos au evoluat: Travis Leslie 4 p, 3 rec, Paulius Dambrauskas 5 p, 3 rec, Adas Juskevicius 20 p, 3 rec, 5 pd, Mindaugas Lukauskis 10 p, 1 rec, 3 pd, Billy Baron 5 p, Arturas Valeika 2 p, 2 rec, 2 pd, Martynas Gecevicius 8 p, 1 rec, 3 pd, Gediminas Orelik 17 p, 5 rec, 4 pd, Kiril Natiajko 1 p, Antanas Kavaliauskas 9 p, 5 rec, 2 pd, Mike Moser 2 p, 4 rec, 1 pd. Antrenor: Virginijus Seskus.

În alt meci din Grupa E, turcii de la Banvit Bandirma au învins în deplasare pe Partizan NIS Belgrad cu 77-61. În celălalt meci al grupei se întâlnesc Hapoel Iersalim şi Krasnîi Oktiabr Volgograd.

În clasament, CSU Asesoft este lider, cu 4 puncte (+26), urmată de Banvit Bandirma, 4 p (+20), Lietuvos Rytas Vilnius, 3 p (+7), Partizan, 2 p (-43), Hapoel Ierusalim, 1 p (-4), Krasnîi Oktiabr Volgograd, 1 p (-6), ultimele două după un singur meci.

Etapa a treia programează pe 29 octombrie următoarele meciuri: Krasnîi Oktiabr Volgograd – Lietuvos Rytas Vilnius, Banvit Bandirma – CSU Asesoft Ploieşti şi Hapoel Ierusalim – Partizan NIS Belgrad.