ASF poate declanşa controale inopinante la orice companie supravegheată

Preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF) hotărăşte asupra controlului inopinat la o companie reglementată şi/sau supravegheată de instituţie şi îl poate declanşa din proprie iniţiativă sau la solicitarea oricăruia dintre cei trei vicepreşedinţi, potrivit unui proiect de regulament al ASF, lansat în dezbatere publică, transmite Agerpres.
Filip Stan
15 ian. 2015, 18:33
ASF poate declanşa controale inopinante la orice companie supravegheată

‘Controlul inopinat se hotărăşte de către preşedintele ASF, care poate declanşa controlul din oficiu, sau la solicitarea oricăruia dintre cei trei vicepreşedinţi şi are la bază semnale de avertizare timpurie/reclamaţii/orice alte informaţii care denotă posibile încălcări ale legislaţiei în vigoare şi ameninţă îndeplinirea misiunii/obiectivelor ASF’, prevede proiectul de regulament privind activitatea de control periodic şi inopinat desfăşurată de către Autoritatea de Supraveghere Financiară.

Potrivit proiectului de act normativ, controalele desfăşurate la sediul entităţii pentru verificarea modului de îndeplinire a planului de măsuri stabilit prin decizie a Consiliului ASF, precum şi controalele desfăşurate ca urmare a solicitărilor entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de către ASF de limitare, suspendare sau încetare a activităţii sunt asimilate controlului inopinat.

Echipa de control a ASF are dreptul să solicite şi să verifice, în totalitate sau prin sondaj, orice înscrisuri, informaţii, înregistrări de orice fel, inclusiv cele telefonice în legătură cu ordinele primite/transmise, fişiere, registre şi evidenţe contabile care pot avea legătură cu activitatea entităţii controlate, inclusiv cu activităţile externalizate/transferate de către aceasta, după caz, precum şi sistemele informatice de evidenţă şi prelucrare a datelor.

Pe de altă parte, echipa de control ASF are obligaţia să respecte programul de lucru al entităţii controlate, iar controlul se poate desfăşura şi în afara programului de lucru al entităţii numai cu acordul scris al reprezentantului legal al acesteia.

ASF reglementează şi supraveghează piaţa asigurărilor, piaţa de capital şi piaţa pensiilor private.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Criminalul de 13 ani al lui Mario, internat la spital sub pază. Băiatul ar fi dependent de droguri
Fanatik.ro
Durere fără margini în familia lui Viorel, marinarul dispărut pe Dunăre. Unul din pompierii care îl caută e chiar fratele său! Unde ar putea fi găsit: „Curenții sunt foarte puternici”
Capital.ro
Gheorghe Dincă ar putea scăpa de închisoare. Judecătoria Craiova a luat decizia
Playtech.ro
Vremea se schimbă complet! Urmează ce e mai rău, anunţă ANM, va fi potop. Două cicloane ajung în România
Adevarul
Mâncărurile-medicament ale strămoșilor. Trei rețete tradiționale românești care-ți lasă gura apă. Una dintre ele a ajuns în topul mondial
wowbiz.ro
Minorul de 13 ani implicat în crima din Cenei ar fi scris un mesaj uluitor, pe care ulterior l-ar fi șters: „Va veni ziua în care totul va ieși la iveală”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Minorii implicați în moartea lui Mario Alin ar fi bătut un adolescent de 18 ani, în decembrie 2025. Tatăl băiatului a rupt tăcerea
iamsport.ro
Incredibil! MM s-a luat după Becali și a încercat să scoată un jucător din echipă la FCSB - CFR: ”Am insistat să nu joace! A venit schimbat după vacanță”
MediaFlux
SUA trimit noi trupe în România. Sosesc un detașament de soldați și tancuri Abrams
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil