Asigurare RCA pentru furtul portofelelor în autobuze, la Iaşi. Ce despăgubire pot primi călătorii de la Compania de Transport Public

Operatorul de transport al Iaşului îşi va asigura tot parcul auto. Compania de Transport Public (CTP) a estimat valoarea contractului la aproape 730.000 lei.
Alina Costache
19 oct. 2016, 07:35
Asigurare RCA pentru furtul portofelelor în autobuze, la Iaşi. Ce despăgubire pot primi călătorii de la Compania de Transport Public

Obiectul achiziţiei îl constituie încheierea poliţelor de asigurare obligatorie RCA a mijloacelor de transport ale CTP Iaşi. Parcul auto al CTP cuprinde 125 tramvaie, 136 autobuze, 11 microbuze şi 26 autovehicule auxiliare. Totodată, vor fi asigurate şi persoanele transportate şi bagajele acestora, precum şi cele 10 automate de bilete montate în staţiile de îmbarcare/debarcare călători. Faţă de parcul auto al fostului RATP, CTP nu mai exploatează 2 tramvaie, 39 autobuze şi 24 microbuze.
Sumele asigurate cu privire la călători fac referire la deces şi invaliditate ca urmare a accidentelor (500 lei/persoană), la spitalizare şi convalescenţă ca urmare accidentelor (10 lei/zi) şi la avarierea, distrugerea sau pierderea bagajelor, precum şi a bunurilor aflate asupra pasagerilor (50 lei). „Accidentele cuprinse în această asigurare sunt cele produse în timpul călătoriei şi în legătura cu aceasta. În cazul avarierii, distrugerii sau pierderii bagajelor, dovada calităţii de asigurat se face cu legitimaţia de călătorie sau cu documentul de transport, ori cu adresa sau dovezi eliberate de CTP, precum şi orice mijloace de probă, inclusiv, în lipsa altor probe, cu declaraţii de la martori autentificate”, se arată în caietul de sarcini aferent licitaţiei, scrie Ziarul de Iaşi. 

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Istvan Kovacs a aplicat noua regulă FIFA, iar fanii au început să huiduie chiar sub privirile lui Gianni Infantino
Liderii UE intră în negocieri tensionate privind bugetul 2028-2034 înainte de summit
Playtech.ro
Povestea Cazinoului din Mangalia, o perlă a litoralului. Clădirea care a scris istorie se vinde acum cu aproape 5 milioane de euro
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?