Asirom lansează primul RCA pe card. Șoferii vor putea să efectueze mai multe operațiuni direct de pe telefon

Asirom, una dintre cele mai mari societăți de asigurări din România, lansează prima aplicație ce permite șoferilor români să își încarce polița RCA în portofelul electronic.
Alina Costache
12 feb. 2025, 15:51
Asirom lansează primul RCA pe card. Șoferii vor putea să efectueze mai multe operațiuni direct de pe telefon
Asirom lansează primul RCA pe card. Șoferii vor putea să efectueze mai multe operațiuni direct de pe telefon

Asirom VIG, una dintre principalele societăți de asigurări din România, a lansat prima aplicație ce permite șoferilor români să încarce polița RCA în portofelul electronic, prin intermediul unui cod QR.

Polița RCA, simplificată de Asirom

Practic, asiguratul va vedea astfel nu numai când îi expiră polița, ci va și putea să acceseze o nouă ofertă exclusiv online, precum și de a încheia digital formularele de constatare amiabilă în caz de daună și să urmărească procedura.

Începând cu ianuarie 2025, polițele de asigurare RCA emise de Asirom includ o funcționalitate inovatoare, un cod QR ce transformă polița într-un card digital ce poate fi salvat în portofelul electronic al telefonului, atât pe dispozitive iOS, cât și pe Android, conform companiei.

Citește și : Ne dați ori nu ne dați? Ministrul Finanţelor nu e de acord cu majorarea subvenţiei date Metrorex, pentru a creşte salariile

„Cum ar fi să poți afla rapid când îți expiră RCA-ul sau care este numărul poliței tale pentru constatarea amiabilă a unui accident? Exact asta ne-am propus prin această nouă funcționalitate – să le oferim clienților acces rapid și facil la informațiile de care au nevoie. Ne dorim să simplificăm cât mai mult interacțiunile cu produsele noastre și să le oferim soluții care se potrivesc nevoilor lor din ce în ce mai dinamice”, a declarat Mădălin Roșu, Președintele Directoratului Asirom Vienna Insurance Group.

Funcționalitatea a fost deja implementată pe polițele facultative Asirom de asigurare a locuinței (Căminul Meu), asigurarea CASCO, asigurarea de călătorie Easy Travel, și face parte din strategia de digitalizarea a Asirom, reprezentând un pas important în îmbunătățirea serviciilor oferite clienților.

Conform sursei citate, caracteristica a fost conceput atât pentru a simplifica accesul clienților la informațiile despre poliță, cât și pentru a le oferi o experiență rapidă, modernă și eficientă.

Prin urmare, fiecare poliță RCA emisă de Asirom are un cod QR imprimat pe prima pagină care, scanat cu un dispozitiv mobil, transformă această poliță într-un card digital prin care clienții au întotdeauna la îndemână numărul de poliță, data de valabilitate, acces către serviciul de notificare online a daunelor, condițiile de asigurare și numărul departamentului Customer Care Asirom.

Citește și : Anunţ BNR despre banii românilor în ziua în care Klaus Iohannis a părăsit Cotroceniul. Mugur Isărescu anunţă şedinţă importantă vineri

Polița RCA conține și un al doilea cod QR care oferă acces online la aplicația Amiabila, care este foarte de folos pentru a înregistra amiabil un accident, direct pe telefon.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Elena Merișoreanu s-a văzut cu Valentin Sanfira, după vestea divorțului. Ce a spus artistul despre despărțirea de Codruța Filip: „Se vedea pe ochii lui că e trist”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj