Asistenta de la Spitalul Sf. Pantelimon, cercetată în dosarul morților suspecte a scăpat de arest. Femeia este plasată sub control judiciar

Asistenta de la Spitalul Sf. Pantelimon, cercetată pentru mărturie mincinoasă în formă continuată a scăpat de arest. Femeia a fost plasată sub control judiciar.
Filip Stan
08 aug. 2024, 15:17
Asistenta de la Spitalul Sf. Pantelimon, cercetată în dosarul morților suspecte a scăpat de arest. Femeia este plasată sub control judiciar

Asistenta de la Spitalul Sf. Pantelimn, reținută sub acuzare pentru mărturie mincinoasă în formă continuată a fost eliberată din arest. Femeia a fost plasată sub control judiciar, în timp ce cele două doctorițe, acuzate că au provocat intenționat moartea unui pacient în stare gravă la terapie intensivă, urmează să fie aduse în instanță cu propunere de arestare preventivă.

Procurorii susțin că în lunile martie și aprilie, cele două doctorițe i-ar fi scăzut pacientului doza de noradrenalină, care juca un rol esențial în menținerea tensiunii arteriale. Din această cauză, bărbatul a intrat în stop cardio-respirator. Ulterior, anchetatorii au stabilit că, înainte ca medicii să îi scadă, pentru a doua oară, doza de noradrenalină, starea pacientului se îmbunătățise.

„Procurorii au reţinut, în esenţă, următoarea situaţie de fapt: având ca scop provocarea decesului unor pacienţi care necesitau terapie intensivă, dar cu privire la care inculpatele apreciau că nu mai este oportună menţinerea în viaţă, acestea au conceput şi pus în executare un plan ce consta în reducerea bruscă a dozei de noradrenalină (substanţă esenţială în terapie intensivă, cu rol în menţinerea tensiunii arteriale), cu consecinţa scăderii tensiunii arteriale, urmată de stop cardio-respirator. În sensul celor arătate mai sus, la data de 26.03.2024, ora 16,45, cu premeditare şi profitând de starea de vădită vulnerabilitate a victimei (pacient în vârstă de 54 de ani, în stare foarte gravă, instabil hemodinamic, având tensiunea arterială de 49/29 mm/Hg), inculpata M.M.A. a încercat să suprime viaţa pacientului prin reducerea bruscă a dozei de noradrenalină administrată prin injectomat, de la valoarea de 15 ml/h, la valoarea de 1 ml/h (valoare minimală care a fost menţinută o perioadă considerabilă de timp), însă decesul victimei nu s-a produs ca urmare a intervenţiei unei asistente medicale care a suplinit deficitul de noradrenalină prin perfuzie”, au spus anchetatorii, potrivit Agerpres.

Asistenta de la Spitalul Sf. Pantelimon scapă de arest

Asistenta de la Spitalul Sf. Pantelimon a fost pusă sub acuzare pentru săvârșirea infracțiunii de mărturie mincinoasă în formă continuată.

„În sarcina acesteia s-a reţinut că în datele de 26.04.2024, 06.06.2024 şi 19.06.2024, fiind ascultată în calitate de martor cu privire la săvârşirea infracţiunii de omor ce face obiectul prezentei cauze, a dat declaraţii mincinoase şi nu a spus tot ce ştie cu privire la aspecte esenţiale ale cauzei”, au precizat anchetatorii.

Citește și: Ciolacu, despre cazul doctoriţelor Spitalului Sf. Pantelimon acuzate de omor calificat cu premeditare: N-am crezut că se poate întâmpla aşa ceva în realitate, pentru că noi vorbim de nişte medici care trebuie să salveze vieţi, nu să omoare oameni

În același dosar, au fost puse sub acuzare cele două doctorițe. Anchetatorii au stabilit că, înainte ca medicii să îi scadă, pentru a doua oară, doza de noradrenalină, starea pacientului se îmbunătăţise.

„Pacientul în vârstă de 54 de ani a fost internat în spital în data de 17 martie, iar pe fondul agravării stării de sănătate a fost transferat la ATI în data de 25 martie. În data de 26 martie are loc prima reducere bruscă a dozei de noradrenalină. În zilele următoare, starea pacientului s-a îmbunătăţit, el fiind chiar vizitat de familie. În data de 4 aprilie are loc a doua reducere a dozei de noradrenalină şi survine decesul”, a transmis un reprezentant al Parchetului.

Citește și: Fiica unui pacient mort de la Spitalul Pantelimon, despre chinurile trăite de tatăl ei: ”Tata era legat de mâini și de picioare. Îi curgea sângele din mâini. Țipa să-l luăm acasă”

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce preparate speciale găsești în restaurantele din Italia, cu ocazia Jocurilor Olimpice. Mâncarea foarte gustoasă care e plină de proteine de înaltă calitate
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Confesiune ȘOCANTĂ în direct a fostului fotbalist din Liga 1: ”Când muream de frig, făceam pe mine ca să mă încălzesc! Am făcut la un meci cu Sepsi, înghețam”
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat