Asistenta spaniolă diagnosticată cu Ebola s-a vindecat, potrivit testelor definitive

Teresa Romero, prima persoană contaminată cu virusul Ebola în afara Africii, s-a vindecat, potrivit rezultate definitive ale testelor, anunţate marţi de medici la Madrid, relatează AFP.
Alina Costache
21 oct. 2014, 17:18
Asistenta spaniolă diagnosticată cu Ebola s-a vindecat, potrivit testelor definitive

Asistenta spaniolă diagnosticată cu Ebola s-a vindecat, potrivit testelor definitive.

‘Criteriile privind vindecarea de virusul Ebola’ precum cele stabilite de OMS sunt îndeplinite, după patru analize de sânge cu rezultat negativ, a anunţat doctorul Jose Ramon Arribas, de la spitalul Carlos III din Madrid, la 15 zile de la spitalizarea femeii.

Asistenta medicală în vârstă de 44 de ani a făcut parte din echipa care a tratat doi călugări spanioli contaminaţi cu acest virus în Africa şi decedaţi pe 12 august, respectiv 25 septembrie.

Un alt caz de vindecare a fost semnalat luni de filiala norvegiană a organizaţiei Medici fără Frontiere (MFF), care a anunţat că doctoriţa norvegiană infectată cu virusul Ebola în timp ce se afla în misiune în Sierra Leone s-a vindecat.

Febra hemoragică Ebola a provocat moartea a peste 4.500 de persoane din totalul de 7.399 de cazuri înregistrate oficial în şapte ţări (Sierra Leone, Guineea, Liberia, Nigeria, Senegal, Spania şi Statele Unite), potrivit unui bilanţ al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS) publicat pe 8 octombrie.

OMS va testa două vaccinuri anti-Ebola în Elveţia, la Geneva şi Lausanne, a anunţat marţi Marie-Paule Kieny, director adjunct al organizaţiei internaţionale.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ștefan Baiaram, prezentat la Benfica şi FC Porto! Verdictul lui Jose Mourinho despre atacantul Universității Craiova. Exclusiv
Capital.ro
A câștigat procesul! Călin Georgescu va fi despăgubit de statul român. Tribunalul a luat decizia
Playtech.ro
Asociațiile de la bloc, obligate prin lege să constituie două fonduri. Amenzi de până la 5.000 de lei
Adevarul
Jocul periculos care poate declanșa un nou conflict major. Expert: „Șansele ca Iranul să treacă pragul nuclear sunt foarte mari”
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Părinții minorului de 13 ani, implicat în moartea lui Mario, au fost decăzuți temporar din drepturile părintești. Copilul a fost luat de urgență din familie
iamsport.ro
Atacantul român care a ratat transferul la Chelsea: ”Toate bune și frumoase, până în ultima zi”
MediaFlux
Ai planuri în următoarele 4 săptămâni? Iată cum va fi vremea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil