Asociaţia Românilor din Italia cere Guvernului să nu-i amendeze pe românii din străinătate pentru lipsa declaraţiei fiscale

CAPIMED România (Asociaţia Românilor din Italia) cere Guvernului să modifice ordonanţa care prevede amendarea românilor din diaspora pentru lipsa declaraţiei fiscale, se arată într-un document transmis miercuri.
Iulian Tudor
13 sept. 2017, 10:30
Asociaţia Românilor din Italia cere Guvernului să nu-i amendeze pe românii din străinătate pentru lipsa declaraţiei fiscale

Asociaţia susţine că persoanele care lucrează fără contract de muncă sau în condiţii dificile nu îşi pot obţine rezidenţa fiscală în ţările în care au plecat şi sunt vizate de ordinul 30/2017, urmând să fie amendate cu sume între 50 şi 100 de lei, de la 1 ianuarie 2018.

Am cerut Premierul României, Mihai Tudose, să analizeze cu atenţie situaţia românilor plecaţi în străinătate şi în loc să dispună măsuri de urgenţă pentru protejarea muncitorilor abuzaţi, guvernul a venit cu noi măsuri de taxare a celor mai săraci dintre conaţionalii noştri, dar cu zero soluţii pentru a-i ajuta. Doar în Italia erau, la sfârşitul anului 2016, 1.151.395 de români, conform datelor oficiale ISAT. De fapt, în Italia sunt peste 3 milioane de români, dintre care peste jumătate nu sunt înregistraţi cu forme legale. Creşterea numărului de români care pleacă anual în Italia este în medie cu circa 4% mai mare faţă de anul trecut, dintre care circa 70% sunt femei. Cei peste 1,5 milioane de români care merg să muncească în Italia fără contracte de muncă, dintre care peste 700.000 sunt femei, reprezintă un grup vulnerabil fără niciun fel de sprijin. Exact aceşti oameni năpăstuiţi vor fi cei afectaţi de măsurile fiscale prevăzute în Ordinul 30/2017„, se arată în comunicatul transmis.

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a precizat că cetăţenii români care pleacă din ţară trebuie să completeze un chestionar, în caz contrar fiind amendaţi cu sume care variază între 50 şi 100 de lei, începând cu 1 ianuarie 2018.

Instituţia a specificat că în vederea stabilirii impozitării veniturilor transfontaliere şi a rezidenţei fiscale în România, atât persoanele fizice străine cât şi cele române, au obligaţia completării unor formulare specifice.

Formularul este util autorităţilor fiscale române pentru stabilirea rezidenţei persoanelor fizice în România, dar şi cetăţenilor români care solicită autorităţilor fiscale române eliberarea unor formulare cerute acestora de către autorităţile fiscale din străinătate, precizează MFP.

Informaţiile din acest chestionar fac posibilă, de asemenea, aplicarea principiilor internaţionale pentru evitarea dublei impuneri a veniturilor obţinute atât în România cât şi în străinătate, anunţă instituţia.

Necompletarea acestui formular ar putea genera dificultăţi în ceea ce priveşte stabilirea modalităţii de impozitare a persoanelor fizice române. Astfel, dacă nu s-ar depune acest formular, cetăţenii români ar putea fi impozitaţi atât în România, cât şi în altă ţară în care îşi desfăşoară activitatea„, se arată în comunicatul transmis luni.

Citeşte şi Românii care pleacă din ţară riscă amenzi între 50 şi 100 de lei dacă nu anunţă ANAF-ul

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Gigi Becali i-a semnat sentința după FCSB – Oțelul 4-0: „Nici nu știam că e în echipa de start! Chiar dacă mă cert cu Mirel, nu-l las să-l bage”
Capital.ro
Lege pentru casa proprie și cea a vecinului. Nu ai voie să încalci distanța. Regulile care te pot feri de procese
Playtech.ro
De ce catolicii și ortodocșii sărbătoresc Paștele la date diferite. Cum se calculează exact această sărbătoare
Adevarul
Care este „cea mai plictisitoare țară” din Europa, potrivit turiștilor. „Nu e nimic în neregulă cu ea, dar nici nu are ceva special”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
ULUITOR! Pentru ce îi împrumuta Mitică Dragomir sume importante de bani lui Gigi Becali. Acum regretă: ”Gâscă mare am fost!”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Paște. Ce le transmitem celor dragi în 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj