Aşternuturi pentru spital, cumpărate din banii strânşi cu aparatele de cafea

Aparatele de cafea fac bani frumoşi pentru Spitalul Judeţean Bistriţa. Mai exact, conducerea spitalului va cumpăra aşternuturi noi pentru paturile bolnavilor. Lunar, 20 de mii de lei intră în bugetul unităţii spitaliceşti.
Filip Stan
26 oct. 2017, 08:24
Aşternuturi pentru spital, cumpărate din banii strânşi cu aparatele de cafea

Spitalul Județean de Urgență Bistrița are, începând de toamna aceasta, venituri lunare în plus de 20.250 de lei. Deși pare greu de crezut, această sumă se obține în urma închirierii spațiului ocupat de aparatele de cafea, care asigură cofeina necesară vizitatorilor, medicilor și pacienților din spital.

Până toamna aceasta, pentru spațiul ocupat de aparatele de cafea care funcționau în spital se „plăte” cu bidoane de apă. La sugestia altor manageri de spital din țară, noul director al Spitalului, Gabriel Lazany, a făcut o licitație cu strigare pentru închirierea metrilor pătrați ocupați de aceste aparate.

Deși licitația a pornit de la o sumă relativ modică: 450 de lei, aceasta a ajuns la 2.000 și chiar 3.000 de lei. Cel mai scump metru pătrat este cel de la Policlinica de pe strada Gării. Firma care a închiriat un metru pătrat acolo plătește spitalului 3.050 de lei lunar. Peste 2.000 de lei plătește și firma care a pus mâna pe metrul pătrat ocupat de aparat la Unitatea de Primiri Urgențe.

Potrivit bistriteanul.ro, în total, în toate secțiile Spitalului Județean de Urgență funcționează 9 astfel de aparate de cafea, amplasate de trei firme. Una a pus mâna pe 5 metri pătrați, alta pe 3, iar una pe un metru pătrat.

„Această sumă de 20.250 de lei va merge pe partea de îngrijire. Lună de lună vom cumpăra lenjerie de pat de pe această sumă. Astfel, într-un an vom reuși să cumpărăm două schimburi de lenjerie de pat pentru toate paturile din spital. De trei ani nu am mai cumpărat un schimb de lenjerie de pat pentru paturi”, a explicat managerul Spitalului Județean de Urgență Bistrița, Gabriel Lazany.

DailyBusiness
Adrian Năstase, prezent la parada militară de la Beijing, unde sunt și Vladimir Putin, Xi Jinping și Kim Jong Un
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Tania Budi a făcut furori în costum de baie! Imagini incendiare cu vedeta în vârstă de 57 de ani! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
David Popovici l-a găsit în sfârșit pe omul pe care îl căuta de aproape o lună și despre care spunea: „Vreau să-l cinstesc”. Foto
Capital.ro
Decizie pentru românii cu cont la bancă. Se schimbă regulile. Cum se vor efectua plățile
Playtech.ro
Secretul japonez pentru o mașină de spălat curată și rezistentă. Ce să faci după fiecare utilizare
Adevarul
Cum arată un apartament de 7,4 metri pătrați închiriat cu 650 de dolari pe lună: „Asta nu e un apartament, e o celulă de închisoare”
wowbiz.ro
Doliu în lumea boxului! A murit Joe Bugner, fostul campion la categoria grea. Și-a dat ultima suflare la 75 de ani, la azil
Economica.net
Apare o nouă fabrică de autobuze electrice în România
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
A fost găsită ascunzătoarea lui Emil Gânj. Unde a stat cel mai căutat criminal din România în tot acest timp
Cancan.ro
Singura condiție în care Ilie Bolojan și-ar da demisia din funcție: 'Sper să găsim o soluție pentru că…
iamsport.ro
OFICIAL | Surpriză: Vladislav Blănuță a părăsit-o definitiv pe FCU Craiova și a semnat cu noua echipă! Mititelu visa la milioane, dar transferul nu ar fi costat vreun ban
MediaFlux
Adeverință obligatorie pentru pensie, în luna septembrie. Casa Națională de Pensii anunță până când trebuie adus documentul
stirilekanald.ro
Ascunzătoarea lui Emil Gânj, găsită de polițiști! Ucigașul și-a construit un „adăpost” sub pământ
substantial.ro
Dacă partenerul tău vrea să facă duș cu tine, înseamnă că..