Atac armat. Cel puţin zece morţi într-un asalt asupra unei unităţi militare în Brukina Faso

Cinci jandarmi şi cel puţin cinci civili au fost ucişi într-un atac asupra detaşamentului jandarmeriei din Oursi, localitate din provincia Oudalan, în nordul Burkinei Faso, în apropiere de frontiera cu Mali, informează surse din domeniul securităţii citate de AFP și preluată de agerpres.  
Filip Stan
05 nov. 2019, 05:07
Atac armat. Cel puţin zece morţi într-un asalt asupra unei unităţi militare în Brukina Faso

„Mai multe zeci de indivizi înarmaţi au comis un atac asupra detaşamentului jandarmeriei cantonat la Oursi în jurul orei 03.00 (locală şi GMT)”, a declarat pentru AFP o sursă din domeniul securităţii. „După mai multe schimburi de focuri, atacatorii au reuşit să pătrundă în unitate. Din nefericire am pierdut cinci jandarmi”, a precizat aceeaşi sursă. 

Potrivit unei alte surse din domeniul securităţii, cel puţin cinci civili, salariaţi ai unei societăţi private, au fost şi ei ucişi. „La faţa locului au fost trimise întăriri dar atacatorii deja se retrăseseră, după ce au provocat şi numeroase pagube materiale”, printre care şi incendierea unui autovehicul militar.

Potrivit mai multor surse concordante, atacatorii au luat de asemenea cu ei „un important stoc de armament” şi au incendiat diverse materiale.

Acest atac s-a produs în ajunul unei reuniuni la Ouagadougou a consiliului miniştrilor G5 Sahel – a cărui preşedinţie va fi asigurată de Burkina Faso – pe tema punerii în aplicare a deciziilor luate la un summit extraordinar desfăşurat la jumătatea lui septembrie în capitala burkinabeză.

Duminică, patru persoane, printre care şi primarul din Djibo, oraş important din nordul ţării şi capitala provinciei Soum, au fost ucişi într-o ambuscadă pe axa Djibo-Namssiguia.

Burkina Faso este prinsă de aproape cinci ani într-o spirală a violenţelor atribuite mişcărilor jihadiste, unele afiliate Al-Qaida, iar altele grupării Statul Islamic.

De la începutul lui 2015, atacurile jihadiste, din ce în ce mai frecvente şi mai sângeroase, în special în nordul şi în estul ţării, s-au soldat cu aproape 649 de morţi, potrivit unui bilanţ al AFP, şi au produs aproape 500.000 de strămutaţi şi refugiaţi, potrivit ONU.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Darius de la Mireasa a spus adevărul despre împăcarea cu Alexandru. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cei doi 
Fanatik.ro
Marius Șumudică, verdict necruțător înainte de U Craiova – KuPS: „E dezastru dacă nu te califici!!”
Capital.ro
România pierde aproximativ 680 MW după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Importurile de energie devin principala soluție pentru acoperirea deficitului
Playtech.ro
Cum îți dai seama că un șofer ar putea avea o criză de epilepsie la volan. Ce trebuie să faci imediat ca pasager
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un depozit de uleiuri și mase plastice din Lumina a fost cuprins de foc! În operațiunea de stingere au fost mobilizate echipaje din trei județe
iamsport.ro
Cum l-a numit Victor Becali pe Mircea Sandu, la 16 ani de când a fost acuzat de fostul șef al FRF că a distrus fotbalul românesc: ”Mai luai o căpățână!”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat