Atac cu substanţă acidă la metrou, în Paris. Un bărbat a suferit arsuri grave

Un bărbat a fost grav rănit, vineri, după ce a fost stropit cu un lichid neindentificat, pe platforma unei staţii de metrou din Paris, informează AFP, citând surse concordante.
Ionela Marcu
15 feb. 2019, 16:05
Atac cu substanţă acidă la metrou, în Paris. Un bărbat a suferit arsuri grave

Ipoteza că acesta a fost stropit cu acid nu este exclusă, a indicat o sursă poliţienească, care a invitat la prudenţă, atât timp cât natura produsului nu a fost încă determinată.

Incidentul a avut loc în jurul orei locale 06:30 (ora 07:30, ora României) pe platforma staţiei Bastilia, în estul Parisului. După o dispută între două persoane, una dintre ele, un bărbat de 20 de ani, a fost stropită cu un lichid, care nu a fost încă identificat. Agresorul a fugit de la locul faptei, au indicat mai multe surse ale poliţiei.

Pompierii au intervenit pentru a salva victima care prezintă arsuri severe la nivelul feţei şi antebraţelor. Conştient, omul a fost transportat de urgenţă la spital, au spus reprezentanţi ai echipei de intervenţie.

Miercuri seara, pe o altă linie a metroului din Paris, un bărbat şi o femeie au fost victime ale arsurilor provocate de acid sulfuric, după ce au intrat în contact cu o sticlă mică care conţinea acest lichid, lăsată pe un scaun rabatabil.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
S-a aflat! Vreme stricată de Crăciun
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet