Atac de amploare asupra flotei rusești de la Marea Neagră. Forțele armate ucrainene au scufundat submarinul „Rostov pe Don”: „Nu există loc sigur în apele teritoriale ale Ucrainei”

Forțele armate ucrainene au anunțat, sâmbătă, că au reușit să scufunde un submarin rusesc și au deteriorat un sistem antiaerian.
Alina Costache
03 aug. 2024, 23:28
Atac de amploare asupra flotei rusești de la Marea Neagră. Forțele armate ucrainene au scufundat submarinul „Rostov pe Don”: „Nu există loc sigur în apele teritoriale ale Ucrainei”
Atac masiv asupra unui submarin rusesc

Forțele armate ucrainene au declarat sâmbătă că au scufundat un submarin rusesc și au avariat un sistem antiaerian S-400 din peninsula Crimeea, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei a confirmat atacul într-o postare pe Facebook.

„Submarinul rusesc al Flotei Mării Negre Rostov-pe-Don a fost lovit cu succes în portul Sevastopol. În urma loviturii, submarinul s-a scufundat pe loc. Distrugerea „Rostov pe Don” dovedește încă o dată că pentru flota rusă nu există loc sigur în apele teritoriale ale Ucrainei”, se arată în postare.

Citește și: 57% dintre ucraineni sunt în favoarea negocierilor cu Rusia! Condiţia obligatorie pentru încetarea războiului

Rostov pe Don, un submarin relativ modern din clasa Kilo, era capabil să transporte rachete de croazieră Kalibr.

Atacul ucrainean a produs vineri avarii semnificative la patru lansatoare ale unui sistem de apărare antiaeriană S-400 Triumf.

Citește și: Schimb istoric de prizonieri între SUA și Rusia, în prezența lui Putin. 26 de de persoane, printre care doi copii, un jurnalist și un fost pușcaș marin au fost eliberați

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Încă o lovitură pentru CFR Cluj după plecarea lui Pancu: FIFA i-a dat interdicție la transferuri! Despre ce datorie e vorba. Exclusiv
Capital.ro
Obligație pentru toți proprietarii de apartamente. Sumele aprobate de adunarea generală devin executorii. Lipsa plății aduce penalizări
Playtech.ro
300 de euro chiria pe lună pentru o mini căsuță departe de oraș. Cum arată una dintre cele mai comentate chirii din Cluj
Adevarul
SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți