Atac împotriva Universităţii americane din Kabul: Doi atacatori au fost ucişi şi încă 12 persoane şi-au pierdut viaţa

Atacul împotriva Universității americane din Kabul a luat sfârșit joi în zori, cu moartea a doi atacatori, după zece ore de la începerea ofensivei încă nerevendicate în care studenții au trimis mesaje alarmante din interiorul clădirii unde erau blocați. În atac şi-au mai pierdut viaţa 12 persoane, bilanţ ce ridică numărul total al morţilor la 14 persoane.
Alina Costache
25 aug. 2016, 04:26
Atac împotriva Universităţii americane din Kabul: Doi atacatori au fost ucişi şi încă 12 persoane şi-au pierdut viaţa

Atacul armat comis miercuri după-amiază la Universitatea americană din Kabul s-a soldat cu 12 morţi – şapte studenţi, trei poliţişti şi doi agenţi de pază-, a anunţat poliţia joi dimineaţă. De asemenea, doi dintre atacatori au murit ridicând astfel bilanţul victimelor atacului la 14 morţi. 

„Am terminat operațiunea noastră. Doi atacatori au fost uciși”, a declarat pentru AFP Fraidun Obaidi, șeful poliției judiciare din Kabul, fără să precizeze numărul victimelor, dar Ministerul Sănătății afgane informase miercuri seara cu privire la un mort și 26 de răniți. 

Universitatea americană din Afganistan și-a deschis ușile în 2006 și numără 1.700. Ea a fost ținta, în mod indirect, a unui atac, atunci când doi dintre profesorii săi, un australian și un american, au fost răpiți la începutul acestei luni. 

Nu se cunoaște soarta lor, dar răpiri de străini sunt frecvente la Kabul. Atacul de miercuri seara împotriva Universității americane nu a fost până în prezent revendicat, însă rebelii talibani sunt în plină ofensivă estivală pe întreg teritoriul țării și și-au multiplicat atacurile în ultimele săptămâni. 

Ofensiva a început miercuri seara, la o oră când numeroși studenți se aflau în clădire pentru a asista la cursurile de seară, o practică frecventă în Afganistan, unde numeroși studenți sunt salariați. 

„Am auzit explozii și au fost tiruri în apropiere de aici. Clasa noastră este plină de fum și de praf”, a declarat telefonic pentru AFP un student. „Suntem blocați în interior și ne este foarte frică”, a mai spus el. 

Zeci de soldați au încercuit rapid campusul atacat la începutul serii. Mai mulți studenți au trimis mesaje alarmante pe Twitter. Între aceștia și Massoud Hossaini, fotoreporter al agenției de presă Associated Press, care a reușit apoi să scape cu alți studenți. ‘#AUAF atacată. Unii prieteni și eu am scăpat, dar mulți alți amici și profesori sunt blocați în interior”, a scris și jurnalistul Ahmad Mukhtar pe contul său de pe Twitter. 

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire. A pus punct relației cu „bărbatul perfect”
Capital.ro
Regula 10-15%. Informație pentru cei care pun bani la saltea. Ce trebuie să faceți neapărat: Un nivel foarte bun pentru majoritatea oamenilor
Playtech.ro
Cât costă un plin după ultima ieftinire a carburanților. Prețurile din București, Cluj, Iași și Constanța
Adevarul
Alertă în spațiul aerian al Ungariei. Avion de pasageri interceptat la solicitarea NATO, după ce a întrerupt comunicațiile
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
Se dau pensiile pe card. La ce oră sunt alimentate conturile pensionarilor
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți