Atac informatic în Venezuela: 7 milioane de utilizatori ai serviciilor companiei de stat de telefonie mobilă, decuplaţi

Peste jumătate din utilizatorii companiei naționale de telefonie mobilă din Venezuela au fost privați de servicii în urma unui atac informatic, a indicat joi guvernul acestei țări în care protestele contra puterii au loc de mai bine de patru luni, transmite AFP.
Alina Costache
10 aug. 2017, 20:09
Atac informatic în Venezuela: 7 milioane de utilizatori ai serviciilor companiei de stat de telefonie mobilă, decuplaţi

„Aceste acțiuni teroriste au afectat platforma Movilnet miercuri, lăsând 7 din cei 13 milioane de utilizatori ai acestui operator de stat fără servicii de comunicație”, potrivit unui anunț citit de ministrul pentru Știință și Tehnologie, Hugbel Roa.

Conform ministrului, sistemul venezuelean de telecomunicații a fost deja ținta, luni, unui atac masiv ce a vizat zeci de site-uri ale unor instituții publice și companii private.

Un grup de hackeri, care se prezintă sub numele The Binary Guardians, a revendicat atacul asupra unor site-uri precum cele ale guvernului, Curții Supreme sau Parlamentului.

În Venezuela activează doi alți operatori de telefonie mobilă privați: Movistar și Digitel.

Ministerul a denunțat de asemenea atacuri ce au vizat rețeaua de fibră optică din țară, șapte state regionale fiind private de conexiunea internet.

„Atacurile, care sunt realizate cu colaborarea agenților externi, încearcă o dată în plus să afecteze sistemul de conectivitate din țara noastră”, a subliniat oficialul venezuelean citat, asigurând că organele de securitate ale statului au deschis o anchetă.

DailyBusiness
Marian Vanghelie, în instanță cu Oana Mizil. Fosta parteneră a politicianului a obținut ordin de protecție
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Celebrul milionar nu s-a uitat la bani și a făcut-o cea mai fericită. Super-mașina pe care a oferit-o cadou unei tinere sportive
Capital.ro
Vechile cărți de identitate nu vor mai fi valabile în UE. Nu se mai poate părăsi țara cu ele din 2026
Playtech.ro
Elevii primesc absențe dacă lipsesc luni, în prima zi de școală? Ce trebuie să știe părinții înainte de începerea noului an școlar
Adevarul
Cum a fost păstrat trupul lui Carlo Acutis, „influencerul lui Dumnezeu”, care va fi canonizat duminică de Papa Leon XIV
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
Accident cu 11 victime, inclusiv minori, în județul Ialomița! A fost activat Planul Roșu de Intervenție
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat între femeia din Iași și iubitul ei, care a omorât-o în bătaie, în dormitor. Clipele pasionale au devenit un coșmar
iamsport.ro
ȘOCANT: Zouma valorează mai mult decât 9 echipe din SuperLiga! Petrolul are 40 de jucători, dar lotul său rămâne mai slab cotat decât francezul
MediaFlux
Cu cât se măresc impozitele pentru locuințe și mașini în 2026. Pentru o categorie auto șoferii vor plăti mai puțin
stirilekanald.ro
Venezuela și SUA, noul război mondial? Cresc tensiunile între cele două state. Donald Trump dă liber armatei la atac
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…