Atac TERORIST în Israel: Un palestinian a împuşcat mortal doi israelieni şi a rănit încă unul

Un palestinian a împuşcat mortal doi israelieni şi l-a rănit pe al treilea, duminică, într-un parc industrial din apropierea unei aşezări israeliene din Cisiordania, potrivit armatei israeliene. Criminalul  lucra în fabrica unde a avut loc incidentul.
Filip Stan
07 oct. 2018, 10:27
Atac TERORIST în Israel: Un palestinian a împuşcat mortal doi israelieni şi a rănit încă unul

Autorităţile medicale au spus că un bărbat şi două femei au fost împuşcaţi în zona industrială Barkan, unde sunt angajaţi de către companii cu capital israelian aproximativ 5.000 de palestinieni.

Bărbatul şi una dintre femei au murit din cauza rănilor, în timp ce a doua femeie este spitalizată în afara pericolului.

„A fost un atac terorist serios”, a transmis armata într-un comunicat. Atacatorul a fost identificat – este vorba despre un palestinian în vârstă de 23 de ani dintr-un sat din Cisiordania. El este încă liber.

Camerele video de supraveghere au suprins imagini cu bărbatul înarmat cu o puşcă fugind pe scări şi afară din clădire.

Parcul industrial Barkan se află în imediata apropiere a localităţii cu acelaşi nume şi a fost înfiinţat la începutul anilor 1980.

Cele mai multe state consideră ilegale aşezările Israelului pe teritoriul ocupat în timpul războiului din Orientul Mijlociu din 1967. Israelul nu este de acord cu aceste afirmaţii.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Răzvan Sava a luat decizia finală: vine la U Craiova? Anunțul făcut de tatăl său
Capital.ro
Salarii de până la 3.600 de euro pentru românii care vor să lucreze în străinătate. Domeniile în care se fac angajări
Playtech.ro
Românii care pot circula fără centură în 2026. Lista completă a bolilor acceptate prin lege, aşa nu primesc amendă
Adevarul
O bacterie „devoratoare de carne” se înmulțește rapid în Marea Neagră. Și turiștii de pe plajele din România se pot infecta
wowbiz.ro
„Folosea medicamente antidepresive puternice” Mărturia explozivă a mamei lui Ece Irtem. Prin ce trecea celebra actriță
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine e Vozinha, portarul echipei Capul Verde care a devenit viral după meciul cu Spania. Mama lui nu a putut fi alături de el, deoarece nu a avut bani de viză
iamsport.ro
Boateng ar putea fi înlocuit la Dinamo de ”achiziția excelentă” realizată de club: ”Singurul care poate face asta! Vine dintr-o altă lume”
MediaFlux
Scad facturile la gaze naturale. Noile tarife aprobate de la 1 iulie 2026
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece